Merkez Bankası’na 126 milyar dolarlık kayıp rezerv davası

Halkın Kurtuluşu Partisi (HKP) Merkez Bankası’nın 126,3 milyar dolar tutarındaki döviz rezervini kime, hangi kurdan sattığının tespit edilmesi için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

KRONOS 01 Nisan 2021 EKONOMİ

Merkez Bankası (TCMB) döviz rezervlerinin herhangi bir ihale düzenlemeden arka kapı formülleri ile satıldığı ortaya çıkmıştı. Halkın Kurtuluşu Partisi (HKP) skandalın fâillerinin tespit edilmesi için suç duyurusunda bulundu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilen dilekçede Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dönemin Hazine ve Maliye bakanları Berat Albayrak ve Lütfi Elvan ile TCMB başkanları Murat Uysal ve Naci Ağbal’ın “şüpheli” olarak isimlerine yer verildi.

Suç duyurusunda görevi kötüye kullanma ve irtikap suçlarının işlenmiş olabileceği iddia edildi.


 

Dilekçede, TCMB’nin 2019’da 33 milyar dolar, 2020’de ise 93,3 milyar dolar olmak üzere iki yılda 126,3 milyar dolarlık rezervin kamu bankaları üzerinden satıldığı, buna rağmen doların 6 liradan 8 liraya çıktığı, faizlerin yükseldiği belirtildi.

Dilekçede “Rezervlerden hangi tarih ve saatte, kime, ne kadar dolar-euro satışı yapıldığı kayıtlı olmasına rağmen bu şirket veya kişiler açıklanmamıştır. Bu durum yandaş kişi veya şirketlere haksız kazanç sağlandığının açık göstergesidir.” denildi.

NACİ AĞBAL’IN GÖREVDEN ALINACAĞINI KİMLER BİLİYORDU?

TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın 20 Mart 2021’de görevine son verildiği, ancak döviz mevduatının 18-19 Mart tarihlerinde 842 milyon dolar birden arttığı belirtilirken, “Bu durum göstermektedir ki görevden alma işlemini birileri önceden bilmektedir ve bu kişiler bu durumu fırsata çevirmiştir. Cuma günü düşük değerden alınan döviz pazartesi günü yüksek fiyatla bozdurulmuştur.” iddiasında bulunuldu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com