Merkez Bankası’na kritik mektup

Merkez Bankası'nın yeni başkanı Fatih Karahan reel sektörden gelen "Kredi kartına taksit sayısı artsın" talepleri ile karşı karşıya. Mobilyacı da kazan kaldırdı.

KRONOS 21 Şubat 2024 EKONOMİ

Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini yüzde 45’e çıkarması ticarî kredi ve kredi kartı faiz oranlarını da yükseltti.

Talebin azaldığına işaret eden Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç hükûmete çağrıda bulundu. Güleç, “Bu noktada kredi kartıyla taksit sayısının artırılması mobilya sektörümüzü rahatlatacak bir çözüm olarak durmaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

MOBİLYACININ TAKSİT MEKTUBU YENİ BAŞKAN KARAHAN’IN ÖNÜNDE

Güleç taksit sayısının artırılması için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yeni başkanı Fatih Karahan’a mektup gönderdiklerini ifade etti.


 

Güleç mobilya imalatında ham madde ve işçilik gibi birçok kalemde maliyet artışı olduğunu belirterek, hayat pahalılığıyla mücadele etmek amacıyla mobilya fiyatlarında geçen sene sonuna kadar artışa gidilmediğini, sonrasında da agresif fiyat artışlarından kaçınıldığını ifade etti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 50 bine yakın mobilya imalatçısı doğrudan 250 bin civarında kişiyi istihdam ediyor. 2023 yılında mobilya ihracat geliri ise, 2 milyar dolar.

“MOBİLYADA 9 TAKSİT YETMİYOR, 12’YE ÇIKARILMALI”

2023’te iç piyasada satış adedi bazında yüzde 15 kayıp olduğunu belirten Güleç, “Kredi kartında taksit sayısının artırılması iç piyasada satışlarımızın dengelenmesi, maliyetlerimizi yönetmede üreticimize ve mağazalarımıza büyük bir destek sunacaktır.” ifadelerini kullandı.

Mobilyada kredi kartıyla alışverişlerde 9 olan taksit sayısının en az 12’ye çıkarılması gerektiğini vurgulayan Güleç, “Ancak isteğimiz, sektör için ideal olarak gördüğümüz 18 taksit. Çünkü bir mobilya ortalama 10 yıllığına alınıyor. Günlük, aylık ya da yıllık tüketilmiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com