Merkez Bankası’nda bir devrin sonu

Kuruluş kanununda "idare merkezi Ankara'dır" ibaresi yer almasına rağmen Merkez Bankası eylül ayına kadar İstanbul'a taşınacak. Anadolu yakasında kiralar uçtu.

KRONOS 30 Haziran 2022 EKONOMİ

1930’da kurulan ve idare merkezi Ankara olarak belirlenen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) İstanbul’a taşınıyor. 60 katlı gökdelenin sadece kaba inşaatı için 2,3 milyar TL harcandı.

TCMB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü, birim yöneticilerine gönderdiği e-postada çalışanların İstanbul Finans Merkezi’ne (İFM) nakil tarihini liste hâlinde bildirilmesini istedi.

LİSTELER HAZIRLANIYOR: KİM, NE ZAMAN TAŞINACAK?

Mesajda öğrenim çağında çocuğu olan çalışanların nakil işlemlerinin 1 Eylül 2022’ye kadar tamamlanması gerektiği belirtildi. Bekâr ya da çocuğu olmayan çalışanlar için nihai tarih ise, 30 Eylül 2022. Her birimin nakil listesi en geç 5 Temmuz’a kadar insan kaynaklarına iletilecek.

İstanbul Ümraniye’de İFM 60 katlı Merkez Bankası Kulesi’nde kaba inşaat bitti. Binanın tefrişatı son sürat devam ediyor.

2021 Faaliyet Raporu’na göre Merkez Bankası’nın 3 bin 623 çalışanı bulunuyor. 2 bin 118 kişi İdare Merkezi’nde çalışıyor. 1211 sayılı Merkez Bankası Kanunu’nun 2’nci maddesinde “Bankanın idare merkezi Ankara’dır.” ibaresi yer alıyor.

Buna rağmen taşınma kararı alınırken; Ataşehir, Ümraniye, Kartal, Maltepe, Kadıköy ve Üsküdar gibi finans merkezine yakın ilçelerde ev kiraları yüzde 110 ile yüzde 200 arasında değişen oranlarda arttı. Resim

2,3 MİLYAR LİRALIK ADRESE TESLİM İHALE LİMAK’A

İFM projesinin tam ortasında 15 bin 960 metrekarelik arazide yükselecek TCMB binasının kaba inşaatına 2,3 milyar TL harcandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla yapılan gizli ihale Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarında ihale rekorları kıran Limak’a verilmişti.


 

Tamamı TCMB’nin kasasından karşılandı. 12 Şubat 2020’de Resmî Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile de TCMB’nin yapacağı bazı mal, hizmet alımları ile yapım işleri, Kamu İhale Kanunu kapsamı dışına çıkarılmıştı.

Merkez Bankası’nın yanı sıra Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Borsa İstanbul, Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank da genel müdürlüklerini İFM’ye taşıyacak.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com