‘Merkez Bankası’nda yeni bir faiz indirimi isteği depreşebilir’

Ekonomi yazarı Alaattin Aktaş, Merkez Bankası'nın enflasyonla ilgili aylık öngörülerinin gerçekleşmesi durumunda siyasetten baskı gelebileceğini ve yeni bir faiz indirimi isteğinin depreşebileceğini söyledi.

KRONOS 23 Şubat 2024 EKONOMİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

Ekonominin dümenine Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in geçmesi sonrası üst üste faiz artırım kararlarıyla dikkat çeken Merkez Bankası, dün faizi sabit tutma kararı aldı. Ekonomi yazarı Alaattin Aktaş, Merkez Bankası’nın yaptığı açıklamanın detaylarına dikkat çektiği yazısında, “Merkez Bankası’nın faizin ne zamana kadar yüzde 45 olarak uygulanacağına ilişkin yaklaşımı net: ‘Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yaklaşana kadar'” ifadesini kullandı.

Aktaş, Merkez Bankası’nın enflasyonla ilgili aylık öngörülerinin gerçekleşmesi durumunda, “Yeni bir faiz indirimi isteği depreşebilir” uyarısını yaptı.

Aktaş, “Burada temel tehlike, baz etkisiyle yıllık enflasyon gerileyince siyasetten faiz indirimi baskısının gelmesi. Merkez Bankası istediği kadar aylık ve yıllık belli oranlar gerçekleşmeden faiz indiriminin olmayacağını söylesin, hiç önemi yok” dedi.

Ekonomim’de yer alan yazısında Aktaş’ın dikkat çektiği hususlar şöyle:

“Merkez Bankası’nın bu yıla ilişkin aylık enflasyon beklentisi belli. Mevsimsellikten arındırılmış oranlara göre şubat-haziran döneminde aylık yüzde 3, sonraki çeyrekte aylık yüzde 2.5, son çeyrekte ise yine aylık yüzde 1.5 dolayında artış bekleniyor. Dolayısıyla Merkez Bankası bu oranlara inilmediği sürece faize dokunmayacak, yani bir faiz indirimi söz konusu olmayacak.

Peki yıllıktaki durum ne? Orada da beklentilerin tahmin aralığına yaklaşması beklenecek. Tahmin aralığı, orta noktası yüzde 36 olmak üzere yüzde 30-42; şimdilerde ise tahminler yüzde 45’in altına pek inmiyor. Belli ki tahminler yüzde 40’ın altına doğru sarksın isteniyor, o beklenecek.

‘ESAS TEHLİKE SİYASETTEN FAİZ İNDİRİMİ BASKISI GELMESİ’

Mevcut gidişat ve Merkez Bankası’nın aylık ve yıllık bazda dile getirdiği oranlar, bu yıl içinde bir faiz indiriminin neredeyse olanaksız olacağını ortaya koyuyor. Dün de vurguladığımız gibi Türkiye 1 Nisan sabahına nasıl uyanacağını hiç bilemediği için şimdiden bir tahmin yapmak çok zorsa da enflasyonla ilgili olarak sihirli bir el dokunmuşçasına olumlu yönde gelişmeler olabileceği de beklenmiyor. Kaldı ki tam tersine gelişmeler görme durumumuz da olabilir.

Burada temel tehlike, baz etkisiyle yıllık enflasyon gerileyince siyasetten faiz indirimi baskısının gelmesi. Merkez Bankası istediği kadar aylık ve yıllık belli oranlar gerçekleşmeden faiz indiriminin olmayacağını söylesin, hiç önemi yok.

Merkez Bankası’nın tahminlerine göre mayısta yüzde 74-75 ile zirve yapacağı beklenen yıllık enflasyon, yine Merkez Bankası’nın aylık öngörülerinin gerçekleşmesi halinde ağustosta 25-26 puan gerileyerek yüzde 47-48’e gelecek. İşte o zaman yeni bir faiz indirimi isteği depreşebilir ve Merkez Bankası’nın ısrarla vurguladığı hangi koşullarda indirim olabileceğine dönük söylemin hiçbir önemi kalmaz.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com