Merkez Bankası’ndan bankalara: 200 TL kullanmayın, enflasyonu körüklüyor

Türkiye yüzde 15 enflasyon oranı ile dünyada en yüksek fiyat artışı görülen 10 ülke arasında yer alırken, Merkez Bankası bankalara ilginç bir yazı gönderdi. Yazıda para çekme makinelerinde ve şubelerde 200 TL'lik banknot yerine, küçük tutarlı banknotların tercih edilmesi istendi.

KRONOS 25 Şubat 2021 EKONOMİ

Merkez Bankası (TCMB) banka genel müdürlerine ilginç bir talimat gönderdi. “ATM’lerdeki banknotların kupür kompozisyonu” başlıklı yazıda bankalardan otomatik para çekme makinelerine (ATM) enflasyonla mücadele için 200 TL’lik banknot yerine daha düşük tutarlı paraların konulmasının enflasyonu düşürmek için gerekli olduğu belirtildi.

İsmini açıklamak istemeyen bir bankacının sosyal medyada paylaştığı söz konusu talimat yazısında,  “Enflasyonla mücadele kapsamında fiyat istikrarını etkileyen tüm unsurlar ve bu unsurların etkileşimini temel alan bir analiz çerçevesinde emisyon politikasının şekillendirilmesi önem arz etmektedir. Bu doğrultuda, piyasadaki kupür dağılım dengesinin enflasyon beklentisine etkisi de dikkatle takip edilmektedir.” denildi.


 

MERKEZ BANKASI’NIN GEREKÇESİ ENFLASYONLA MÜCADELEYE KATKI

Nakit para ile yapılan alışveriş ve ödemelerin kolay, hızlı ve kesintisiz olarak sürdürülebilmesi için 5 TL, 10 TL  ve 20 TL gibi küçük tutarlı banknotların tercih edilmesi gerektiği belirtilen yazıda şu ifadeler yer aldı: “Bankamızdan yapılacak nakit çekilişlerinde, küçük kupürlü banknot tedbirinin arttırılması, hane halkının doğrudan nakde ulaşımı kanallarından olan ATM’lerde 200 TL’lik kupürlere yer verilmemesi, küçük kupürlü banknotların ulaşılabilirliği için bu banknotlara daha fazla yer verilmesi bankamız politikalarına katkı sağlayacaktır.”

Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Başlevent, şahsi Twitter hesabında, “Tedavüldeki kupürlerin dağılımı ‘500 TL’lik banknotun zamanı geldi’ derken, Merkez’in bankalara ‘enflasyonla mücadele için ATM’lerden 200 TL vermeyin’ demesi gülünç.” tespitinde bulundu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com