Merkez Bankası’ndan ‘enflasyon hedefini tutturamadık’ mektubu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 2020 enflasyon hedefini tutturamadığı için AKP hükümetine ‘hesap verme mektubu’ gönderdi. Enflasyon hedefinin sapmasında geçen yıl döviz kurlarındaki aşırı yükseliş ve kredi miktarının artması gösterildi.

KRONOS 02 Şubat 2021 EKONOMİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 2020 enflasyon hedefini tutturamadığı için AKP hükümetine ‘hesap verme mektubu’ gönderdi. Enflasyon hedefinin sapmasında geçen yıl döviz kurlarındaki aşırı yükseliş ve kredi miktarının artması gösterildi.

BANKA KREDİLERİ OLUMSUZ ETKİLEDİ

Merkez Bankası’nın geçen yıl, politika faizini yüzde 8,25’e indirdiği hatırlatılarak, bankaların da konut ve ihtiyaç kredi faizlerini düşürdüğü belirtildi. Vatandaşın kredi çekerek borçlandığını hatırlatan Merkez Bankası, “Bu güçlü kredi genişlemesi firma kredilerinde olduğu kadar konut ve ihtiyaç kredileri başta olmak üzere bireysel kredilerde belirgin gerçekleşmiştir. Krediler ve parasal büyüklüklerde para politikası ve finansal politikalarla kısa sürede sağlanan hızlı genişleme, iktisadi faaliyetteki hızlı toparlanmayı desteklemekle birlikte cari işlemler dengesini, dış finansman imkânlarını ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemiştir.” denildi.

GIDA ENFLASYONU YÜZDE 26,34 OLDU

Enflasyondaki yükselişte gıda fiyatlarının da önemli bir rol oynadığına dikkat çekilerek, “Ocak ayında yüzde 2,22 olan işlenmemiş gıda enflasyonu yılı yüzde 26,34 gibi yüksek bir oranda tamamlamıştır.” ifadesi kullanıldı.

YÜKSEK FAİZ DEVAM EDECEK MESAJI

Enflasyonu kontrol altına almak için kasım ve aralık ayında politika faizini yüzde 10,25’ten yüzde 17’ye yükseltildiğini hatırlatan Merkez Bankası, “Ocak ayında, sıkı para politikası duruşunun enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar “uzun bir müddet” korunacağı ve “gerekmesi durumunda ilave sıkılaşma yapılacağı” yönündeki sözlü yönlendirmeyle sıkı duruş güçlendirilmiştir.” denildi.


 

2021 ENFLASYON HEDEFİ YÜZDE 9,4

Mektup “2021 yılı sonunda yüzde 9,4 olarak gerçekleşeceği, 2022 yıl sonunda yüzde 7’ye ve 2023 yıl sonunda ise orta vadeli hedef olan yüzde 5 seviyesine gerileyerek istikrar kazanacağı, tahmin edilmektedir. Enflasyonun, yüzde 70 olasılıkla, 2021 yılı sonunda orta noktası yüzde 9,4 olmak üzere, yüzde 7,3 ile yüzde 11,5 aralığında; 2022 yılı sonunda orta noktası yüzde 7,0 olmak üzere yüzde 4,6 ile yüzde 9,4 aralığında gerçekleşeceği tahmin edilmektedir” hedefiyle tamamlandı.

 

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com