Dolarda 19 TL duvarı için ilk işaret

Örtülü (Zımni) sabit döviz kuru uygulamakla eleştirilen Merkez Bankası kur korumalı TL mevduat (KKM) kalesini korumak için önemli bir karara imza attı.

KRONOS 29 Aralık 2022 EKONOMİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bankaların opsiyonlu kur korumalı TL mevduat (KKM) ürünlerini yasakladı. Bundan böyle KKM hesapları herhangi bir türev işleme konu edilemeyecek.

Yıl sonunda döviz talebinin artmaması ve doların 19 TL eşiğini geçmemesi için TCMB’nin yeni bir müdahalede bulunduğu belirtiliyor.

TCMB’nin “Toplam mevduatın asgari yüzde 50’si TL olacak, yoksa yüzde 8’e kadar komisyon ödersiniz.” talimatı üzerine TL’ye dönüş hedefini tutturabilmek için müşterilerini getirisi yüzde 10’u aşabilen opsiyonlu kur korumalı mevduat ürünleri ile ikna ediyordu.

HEDEFİ TUTTURAMAYAN BANKAYA CEZA

Merkez Bankası söz konusu kurala uymayan KKM hesaplarına kur farkı ödenmeyeceğine dair kararı bankalara tebliğ etti.

TCMB, 24 Kasım’da TL mevduatı düşük bankalara uygulayacağı komisyon oranlarını artırmıştı. TL mevduat/katılım payı oranı yüzde 50’den düşük olan bankaların zorunlu karşılıklarına yüzde 8 komisyon uygulanıyor.


 

Bir önceki düzenlemede aynı oran yüzde 3 olarak belirlenmişti. TL payı yüzde 50 ile 60 arasında olan bankaların zorunlu karşılıklarından ise yüzde 3 komisyon alınıyor.

TL mevduat oranı yüzde 60’ın üzerinde olan bankalara ise herhangi bir komisyon uygulanmıyor. 16 Aralık 2022 tarihi itibarıyla KKM toplamı 1 trilyon 465 milyar TL.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com