Merkez Bankası’ndan kritik TL hamlesi

Politika faizi enflasyonun gerisinde kaldı. TL'yi bulan dövize meylediyor. Piyasada TL bolluğu da Merkez Bankası'nı yeni kararlar almak mecburiyetinde bıraktı.

KRONOS 08 Mayıs 2024 EKONOMİ

Seçimin arefesinde döviz kurlarını tutabilmek için arka kapıdan 25 milyar dolar satan Merkez Bankası (TCMB) şimdi de Türk Lirası (TL) bolluğu ile karşı karşıya.

Nisan ve mayıs aylarında vergi ödemeleri sebebiyle şahısların ve şirketlerin döviz bozdurması üzerine TL likidite arttı. TL’nin yeniden dövize ve altına meyletmesinden endişe eden TCMB, 200 milyar TL tutarında TL depo alım ihalesi açtı.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

DOLARDA 32,25’TEN YUKARI DÖNÜŞ BAŞLADI

TCMB en son 21 Şubat’ta TL depo alım ihalesi ile piyasadaki fazla banknotu toplamıştı.

1 Amerikan Doları’nın 32,25 TL desteğinden 32,30 TL’ye doğru tırmandığı dakikalarda TCMB’nin TL hamlesinde bulunması dikkati çekti.

8 Mayıs Çarşamba günü Türkiye saati ile 12.55’te dolar 32,27 TL, euro 34,70 TL. İngiliz Sterlini 40,31, İsviçre Frangı ise, 35,51 TL. 24 ayar altının gram fiyatı ise, 2 bin 551 TL.

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s (S&P) yıl sonu dolar/TL kuru tahminini 31,88 olarak hatalı şekilde ilan etmişti. S&P’nin kendi raporunda yıl sonu doların 45 TL’yi bulması bekleniyor.

TCMB’NİN NET DÖVİZ REZERVİ DİPTEN DÖNDÜ

Dolar/TL kuru satırına 31,88 yazılmasına rağmen S&P herhangi bir düzeltmede veya izahatta bulunmadı.

TCMB’nin net döviz rezervi ise, swaplar (Dolar-TL takası) ile Hazine mevduatı hariç -58 milyar dolar. Seçimden evvel arka kapıdan satışların etkisi ile rezervler -72 milyar dolara kadar gerilemişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com