Merkez Bankası’ndan Messi golü

Faizin yüzde 133'e çıkmasına rağmen enflasyonun yüzde 160'a fırladığı güney Amerika ülkesi Arjantin'de merkez bankası sürpriz bir hamlede bulundu.

KRONOS 19 Aralık 2023 EKONOMİ

Dünyanın en yüksek faizini veren Arjantin Merkez Bankası (BCRA) sürpriz bir karara imza atarak, faizde indirime gitti.

Borçlanma maliyetlerini düşürmek maksadıyla para politikasına dair gösterge aracını değiştirdi. BCRA dört haftalık tahvilleri bir günlük işlemlerle değiştirdi.

100’lük banknotun arkasında dünyaca meşhur Arjantinli futbolcu Messi’nin fotoğrafı yer alırken, BCRA’nın son hamlesi “Messi gibi gol attı” diye yorumlandı.

POLİTİKA FAİZİ YÜZDE 133, ENFLASYON YÜZDE 160

28 gün vadeli Leliq faiz oranını gösterge olarak kabul eden BCRA, yeni gösterge faizin yüzde 100 seviyesindeki 1 günlük ters repo faiz oranı olacağını ilan etti. 28 günlük Leliq faiz oranı yüzde 133 seviyesindeydi.

BCRA sürpriz hamle ile Arjantin bankaları için pesoları serbest bırakmayı ve hazine bonolarına talebi artırmayı hedefliyor.


 

2018 yılından bu yana Uluslararası Para Fonu (IMF) ile ekonomik istikrar programını icra eden Arjantin’de enflasyon kasım ayında yüzde 160’a yükseldi.

Arjantin’in para birimi peso son 6 ay içinde iki defa devalüe edilirken, resmi dolar/peso kuru 800’e çıktı. Kara borsada ise, 1 dolar 1.500 peso.

Arjantin’in yeni seçilen Devlet Başkanı Javier Milei, “Merkez Bankası’nı kapatacağına dair seçmene verdiği taahhütü yerine getireceğini belirterek,  “Bu müzakere edilemez bir konu.” dedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com