Merkez Bankası’ndan rekor kıran dolara ilk ‘sözlü’ müdahale

Döviz kurlarının yüzde 20'ye yakın değer kazandığı gün boyunca seyirci kalmakla eleştirilen Merkez Bankası'ndan akşam saatlerinde yapılan açıklamada herhangi bir kur seviyesi için taahhütte bulunulmadığı belirtildi. Bugün dolar 13,45 TL, euro ise 15,16 TL ile tarihteki en yüksek seviye tırmandı.

KRONOS 23 Kasım 2021 EKONOMİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlunu Çankaya Köşkünde kabul etti.

Amerikan Doları’nın TL karşısında bugün yüzde 20’ye yakın değer kazanması üzerine gözler Merkez Bankası’na (TCMB) çevrilmişti. Gün içinde sessiz kalan TCMB piyasalar kapandığında yazılı bir açıklamayla dolar/TL kurundaki yükselişe ilk müdahaleyi yaptı. Açıklamada, “Döviz piyasalarında sağlıksız fiyat oluşumları var.” denildi.

Merkez Bankası’nın söz konusu açıklaması “Mevcut şartlarda dolar/TL için 12,50 ve üzerindeki fiyat seviyelerine müdahale edilebileceği” şeklinde yorumlandı.

PİYASALAR KAPANDI, MERKEZ BANKASI’NDAN AÇIKLAMA YAPILDI

Merkez Bankası’nın döviz kurlarındaki hareketliliğe dair açıklamasında, “Şirketlerimiz ve vatandaşlarımızın aşırı oynak piyasa koşullarında iktisadi temellerden tamamen uzak değerlerden işlem yaparak olası kayıplara karşı uyarılması lüzumu üzerine bu açıklamaya gerek duyulmuştur.” denildib

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının uygulanmakta olan dalgalı kur rejimi altında kur seviyesine ilişkin bir taahhüdü yoktur. Döviz kurları, serbest piyasa dinamiklerince arz ve talep koşullarınca belirlenmektedir.”

“Merkez Bankası belli şartlar altında kalıcı yön amacı taşımadan sadece aşırı oynaklığa müdahale edebilmektedir.” denilen açıklamada, “Döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlenmektedir.” tespiti dikkati çekti.


 

Açıklamada oynaklığın döviz alanlar için riskli olduğuna işaret edilirken, “Şirketlerimiz ve vatandaşlarımızın aşırı oynak piyasa koşullarında iktisadi temellerden tamamen uzak değerlerden işlem yaparak muhtemel kayıplara karşı uyarılması lüzumu üzerine bu açıklamaya gerek duyulmuştur.” denildi.

DOLAR TRAFİĞİ: ERDOĞAN SARAY’DA KAVCIOĞLU İLE GÖRÜŞTÜ

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile Saray’da bir araya geldi. Görüşme, dolar/TL kurunun geçen haftadan bu yana devam eden sert değer kayıplarının akabinde gerçekleşti.

Edinilen bilgiye göre Erdoğan, dolarda 12 TL üzerindeki kur hareketlerinin sebepleri hakkında Kavcıoğlu’ndan bilgi aldı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com