Merkez Bankası’ndan sürpriz karar

Merkez Bankası (TCMB) piyasa için deniz feneri niteliğindeki faizi 500 baz puan artırarak, yüzde 35'ten yüzde 40'a yükseltti. Kredi kartı faizleri ise, sabit kaldı.

KRONOS 23 Kasım 2023 EKONOMİ

Merkez Bankası (TCMB) “politika faizi” diye bilinen haftalık repo faizini 500 baz puan artırarak, yüzde 35’ten yüzde 40’a çıkardı. Aynı kararda faizde zirveye gelindiği imasında bulunuldu.

Toplantının akabinde TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) adına yayımlanan yazılı açıklamada şöyle denildi: “Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 35’ten yüzde 40’a yükseltilmesine karar vermiştir.”

FAİZ KARARININ ALTINDA KİMLERİN İMZASI VAR?

Kuruldan yapılan açıklamada, “Kurul, dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine önemli ölçüde yaklaşıldığını değerlendirmiştir. Bu çerçevede, parasal sıkılaştırma hızı yavaşlatılacak ve sıkılaştırma adımları kısa bir zaman diliminde tamamlanacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

İktisatçılar “Parasal sıkılaştırma hızı yavaşlatılacak” ibaresinin faiz artışında yolun sonuna gelindiği anlamına geldiğini belirtti.

FAİZ ARTIŞINDA YOLUN SONUNA GELİNDİ

Kronos ekonomi yazarı Turhan Bozkurt, TCMB’nin yeni yönetiminin de yavaş yavaş seçim ekonomisine geçiş yapmaya hazırlandığını vurguladı.

Bozkurt, “Merkez Bankası enflasyonda katılığın ve jeopolitik risklerin devam ettiğini kabul etse de yüzde 40-yüzde 45 aralığında havlu atacak.” değerlendirmesinde bulundu.

“Oysa yıl sonunda TÜİK’in enflasyonu bile yüzde 70’e yaklaşacak.” diyen Bozkurt’a göre ocak ayından itibaren seçim ayarlarına geçilecek. Bunun ilk işaret kredi kartı faizlerinin aralık ayında sabit tutulması ile geldi.


 

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın başkanlığında toplanan PPK’nın diğer üyeleri şunlar: Prof. Dr. Hatice Karahan, Prof. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu, Doç. Dr. Cevdet Akçay ve Dr. Fatih Karahan.

PPK, üyelerin en az üçte ikisinin katılımıyla toplanıyor ve mevcut üyelerin çoğunluğu ile karar veriyor. Oyların eşitliği hâlinde TCMB Başkanı’nın yer aldığı tarafın teklifi kabul edilmiş sayılıyor.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com