Mersin’de savcı Bünyamin Sarıtürk’e ‘silahlı yağma’ davası açıldı

Mersin’de savcı Bünyamin Sarıtürk hakkında 'silahla yağma’ suçlaması ile dava açıldı. 30 yıla kadar hapsi istenen Savcı Sarıtürk açığa alındı.

KRONOS 10 Ocak 2023 Genel

Daha önce Yozgat – Yerköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nda görev yapan Bünyamin Sarıtürk, yeni görev yeri olan Mersin’de Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından açığa alındı. Hakkında ‘silahlı yağma’ davası açıldı.

Artı Gerçek‘ten Dinçer Gökçe’ni haberine göre, Mersin Yenişehir’de yarım kalan 40 daireli bir binadan elde edilecek 150 milyonluk rant şimdilerde, iki ayrı ağır ceza mahkemesinde açılan iki davaya dönüşmüş durumda. Davalardan ilki Mersin 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, ikincisi Adana Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

Anılan davaların şikâyetçisi aynı, sanıklar ise değişti. Mersin’de görülen davada, kentte emlak danışmanlığı yapan Hikmet Aydın (47) şikâyetçi; Mehmet Ayaka (41) ve kuzeni Hamit Derin (39) ile arkadaşı Ali Can Selen (41) ise sanık konumunda. Adana’da yeni açılan davada da şikâyetçi konumda Hikmet Aydın yer alırken, sanık sandalyesinde ise kısa süre önce açığa alınan Savcı Bünyamin Sarıtürk yer aldı.

YARIM KALAN PROJE
Şimdilerde, iki ayrı davanın açılmasına neden olan olaylar geçen, 30 Eylül’ü 1 Ekim’e bağlayan gece yarısı yaşandı. Yarım kalan projeyi devralmak isteyen Mehmet Ayaka, devreye Hikmet Aydın’ı soktu. Ayaka, yürüttüğü bir dizi görüşme sonrası Aydın’ın ikili oynadığı fikrine kapıldı. Aydın ile anılan gün iki kez görüşen Ayaka bu kişiye darp etti; silah zoru ile sahibi olduğu daireyi devrettiğine dair sözleşme imzalattı.


 

KİŞİYİ HÜRRİYETİNDEN YOKSUN KILMA
Hikmet Aydın’ın, başında geçenleri Mersin Organize Suçlarla Mücadele Polisi’ne anlatması üzerine Ayaka, Derin ve Selen 2 Ekim günü gözaltına alındı. Ayaka ve Selen sorguları sonrası tutuklandı; Derin ise adli kontrol şartı ile serbest kaldı. Üç kişi hakkında ‘Birden fazla kişi ile gece yarısı silahla yağma’ ve ‘Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından dava açıldı. Anılan olayın, Mersin Adliyesi’nde görevli Savcı Bünyamin Sarıtürk’e uzamasının gerisinde Aydın’ın emniyet ifadesi yer aldı. Aydın ifadesinde Ayaka’nın kendisini darp ettiği esnada telefonla Savcı Sarıtürk ile görüştüğünü öne sürdü.

SORUŞTURMAYI BAŞSAVCI VEKİLİ YÜRÜTTÜ
Söz konusu ifade üzerine Savcı Sarıtürk’e ilişkin dosya ayrıldı. Sarıtürk’ün soruşturması, yasa gereği, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütüldü. Yürütülen soruşturma sonrası Savcı Sarıtürk hakkında 16 sayfalık iddianame düzenlendi. Adana Cumhuriyet Başsavcı Vekili Musa Ünel’in imzasını taşıyan iddianamede Savcı Sarıtürk’e yönelik ağır suçlamalar yer aldı.

İddianamede, 19 Aralık tarihli ifadesi yer alan Hikmet Aydın özetle şunları kaydetti:

“Mehmet Ayaka’nın evine, onun çağrısı ile o akşam ikinci kez gittim. İkinci kez gidişimde, eve girer girmez Ayaka kapıyı kilitledi ve ‘siz iyilikten anlamıyorsunuz’ diyerek bana saldırmaya başladı. Neye uğradığımı şaşırdım. Aldığım 1 milyonluk komisyon ile bana ait daireyi kendisine vermemi istedi. Beni; eşim ve çocuklarımla tehdit etti. Mutfaktan büyük bir bıçak getirdi. Söylediklerimi yapmadığım taktirde bana tecavüz edeceğini söyledi. Hatta beni balkondan aşağı dahi atmak istedi. Bu kişi, alkolün ve uyuşturucunun ektisindeydi.”


 

‘REİS’ DİYE HİTAP ETTİĞİ KİŞİ
Aydın, Ayaka’nın kendisini darp ettiği esnada bu kişinin telefonunun çaldığını belirterek “Beni dövdüğü için telefonun hoparlörü açıktı. Konuştuğu kişiye ‘Hikmet şu an burada. Ona gerekeni yapacağım. Öldüreceğim. Bu akşam elimden kurtuluşu yok. Ya ölecek ya da dediklerimi yapacak’ dedi. Karşıdaki kişiye ‘Reis’ diye hitap ediyordu. Karşıdaki kişi ise ‘İfadesini al. Gerekeni yap. Ama iz bırakma. Polise gitmesin. Polise giderse sıkıntı olur’ dedi. Bu kişi ile konuşması kısa sürdü. Ayaka’nın ‘Reis’ diye hitap ettiği kişi Savcı Sarıtürk’tü. Bu nedenle o akşam konuştuğu kişinin Bünyamin Sarıtürk olduğunu düşünüyorum” dedi.

AYAKA İLE SAVCI AYNI ARAÇTA
Anılan ifadenin yanı sıra, olaya ilişkin mercek altına alınan 100 saatlik kamera kayıtları ile Plaka Tanıma Sistemi’ne ilişkin veriler de Aydın’ın anlatımını doğruladı. Anılan kayıtlar, Savcı Bünyamin Sarıtürk ile Mehmet Ayaka’nın o gece aynı araçta olduklarını ortaya koydu. Kayıtlara göre Sarıtürk 1 Ekim gecesi saat 00.09’da Ayaka ve Müteahhit Ç. D. E. ile birlikte Ayaka’nın evine girdi. Sarıtürk, Ayaka’nın evinden saat 01.23’te çıktı. Kayıtlara göre Müteahhit E.’yi evine bırakan Sarıtürk, saat 02.07 gibi ailesi ile yaşadığı lojmana girdi.

https://twitter.com/DinerGke/status/1612755987508649984?s=20&t=k_vNv45getrxgKqQeIUYGw

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com