Mezopotamya Ajansı ve JINNEWS’e baskın: Çok sayıda gazeteci gözaltında

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Mezopotamya Ajansı ile JINNEWS muhabir ve editörlerinin evlerine polis baskını düzenlendi. Baskınlarda şu ana kadar en az 11 gazetecinin gözaltına alındığı öğrenildi.

KRONOS 25 Ekim 2022 GÜNDEM

Ankara, İstanbul, Urfa, Mardin, Van ve Diyarbakır’da evlerine yapılan baskında Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Selman Güzelyüz, Diren Yurtsever, Deniz Nazlım, Hakan Yalçın, Zemo Ağgöz, Emrullah Acar, Berivan Altan, Ceylan Şahinli ve JINNEWS muhabirleri Habibe Eren, Derya Ren ile Öznur Değer gözaltına alındı. 

Soruşturma kapsamında MA muhabiri Selman Güzelyüz’ün Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde bulunan evine, Hakan Yalçın’ın ise Van’da bulunan evine baskın yapıldı. Evlerde yapılan aramalarda, Demokratik Modernite ve Jineoloji dergileri ile birçok kitaba polis tarafından el konuldu. Aramaların ardından Güzelyüz ve Yalçın gözaltına alındı.

MA muhabiri Emrullah Acar’ın, Urfa’da bulunan evine polis baskın yaptı. Evde yapılan aramaların ardından Acar gözaltına alındı. Ayrıca Acar’ın Mardin’in Dargeçit ilçesinde bulunan aile evine de baskın yapıldığı ve birçok kitaba el konulduğu öğrenildi. Urfa’da gazeteci Ceylan Şahinli de gözaltına alınan isimlerden.

ANKARA BÜROSUNA BASKIN 
Ankara’da Mezopotamya Ajansı’nın bürosuna da baskın düzenlendi. Bürodaki aramalar sürerken, Ankara’daki yapılan ev baskınlarında ise Zemo Ağgöz ve Berivan Altan gözaltına alındı. Ayrıca birçok eve daha baskın düzenlendiği ve aramaların devam ettiği öğrenildi.
TERS KELEPÇE 
Gözaltı sırasında evde bulunan gazetecilere ters kelepçe takıldı. Gazeteciler, ters kelepçeyle uzun bir süre yerde bekletildi. Ayrıca gazetecilerin bilgisayarlarına el konuldu.

MA’NIN YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ GÖZALTINA ALINDI

Mezopotamya Ajansı’nın Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever’in, İstanbul’da bulunan evine baskın yapıldı. Evde yapılan aramalarda birçok kitaba el konuldu. Yurtsever, daha sonra gözaltına alınarak Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

JINNEWS MUHABİRLERİ DE GÖZALTINDA 

Diyarbakır’da JINNEWS muhabiri Habibe Eren’in, Kayapınar ilçesinde bulunan evine baskın yapıldı. Yapılan aramaların ardından JINNEWS muhabirleri Habibe Eren ve Derya Ren gözaltına alındı. Aynı soruşturma kapsamında Mardin’de JINNEWS muhabiri Öznur Değer, Kızıltepe’de bulunan evine yapılan baskınla gözaltına alındı. Derya Ren’in farklı bir soruşturma kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi.

ANKARA EMNİYETİ’NDEN PRODÜKSÜYONLU AÇIKLAMA
Öte yandan Ankara Emniyet Müdürlüğü, gazetecilere yönelik operasyon hakkında açıklama yaptı. Gazetecilerin zorla başlarının eğilerek gözaltına alındığı videoyu müzik eşliğinde paylaşan Ankara Emniyeti, açıklamasında, gazetecilerin “örgütsel faaliyet yürüttükleri, halkı kin ve düşmanlığa sevk edici içerikte haber yaptıkları” iddia edildi. Açıklamada, ayrıca 14 kişi hakkında gözaltı kararı bulunduğu belirtildi.
Açıklamada, el konulan kamera, fotoğraf makinası, not defterleri ve kitapların ise, “örgütsel kitap/doküman” olduğu iddia edildi.

EMEK PARTİSİ’NDEN TEPKİ

Gazeteci lere yönelik polis baskını ve gözaltılara Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Twitter hesabındaki paylaşım ile tepki gösterdi. Akdeniz, “Bir yanda sansür yasası, Diğer yanda evi basılan, gözaltına alınan gazeteciler… Bir de bugün adliye koridorlarında beklemekten habere çıkamayan gazeteci arkadaşlar var. Söz konusu olan halkın haber alma hakkıdır. Gazeteciler serbest bırakılsın. #GazetecilikSuçDeğildir” ifadelerini kullandı. 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com