MHP’den ‘büyük hizmet’: Caca Bey Gözlem Evi

MHP Çorum İl Başkanı Agah Karapıçak, İskilip doğumlu olduğu ileri sürülen Caca Bey’in isminin verileceği bir gözlem evi kurulacağını açıkladı. MHP lideri Bahçeli 'uzay araştırmaları' kapsamında 'astronot' ve 'kozmonot' yerine 'Caca Bey' isminin kullanılmasını teklif etmişti.

KRONOS 11 Şubat 2021 GÜNDEM

Bahçeli, 'astronot' kelimesinin yerine gökbilimci Caca Bey'in ismini önermişti.

Bazı kaynaklarda İskilipli olduğu belirtilen Caca Bey için Çorum MHP İl Başkanı Agah Karapıçak, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Böyle bir değeri gençlerimizin tanıması ve örnek alması için İskilip ilçemizde belediye meclisimizce de uygun görülen, içerisinde gözlem evinin de olacağı, adına yakışacak bir yere Caca Bey ismi verilecektir” dedi.

ASTRONOT YERİNE CACA BEY 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ‘uzay projesinin’ ardından ‘astronot’ kelimesinin yerine kullanılması için gökbilimci Caca Bey’in ismini önermişti.


 

ESKİ BAKAN ÇAY: CACA BEY ÇORUMLU

Eylem Yılmaz’ın Gazete Duvar‘da yayınlanan haberine göre, Çorum İskilip doğumlu tarihçi Prof. Dr. Abdulhaluk Mehmet Çay da, Caca Bey’in Çorum İskilip doğumlu olduğunu söyledi.

Abdulhaluk Çay, Caca Bey’in Selçuklular döneminde yaşayan bir devlet adamı olduğunu belirterek, “Kırşehir’de devrin fakültesi gözüyle bakılan Caca Bey Medresesi’ni yaptırmıştır. Yönetim işlerinde Türkçe konuşan ve yazışmalarında Türkçe kullanan Caca Bey, Caca Bey Medresesi’nde de Türk dilinde eğitim verilmesini sağlamıştır” dedi.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com