MHP’li vekil borçlu çiftçi sayısını sordu, Tarım Bakanı “ticari sır” dedi

MHP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Özdemir, Tarım Kredi Kooperatiflerine, Ziraat Bankası'na ve diğer özel bankalara borcunu ödeyemeyen çiftçilerin sayısını Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sordu. Pakdemirli, “Banka ve müşteri sırrı olduğu mütalaa edildiğinden paylaşılması mümkün bulunmamaktadır.” cevabını verdi.

KRONOS 03 Mayıs 2021 EKONOMİ

Muhalefet milletvekillerinin sorularınaa yüzeysel cevap veren Tarım Bakanlığı, hükûmetin ortağı Milliyetçi Hareket Partisi’nden (MHP) gelen sorulara da benzer şekilde cevap verdi. MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, son yıllarda yaşanan kuraklık ve yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında çiftçilerin kredi borçlarını ödeyemediklerini belirterek, Tarım ve Orman Bakanlığı’na soru önergesi verdi.

KRT TV’de yer alan habere göre; Özdemir önergesinde, “Tarım Kredi Kooperatifleri’ne, Ziraat Bankası’na ve diğer özel bankalara borcunu ödeyemeyen ve borçlarını geciktiren Kayseri’ deki çiftçilerimizin sayısı kaçtır? Çiftçilerimizin üretimde kullandığı traktör vb. araçlarının belli bir süreliğine de olsa haciz edilmesinin önlenmesi için bir çalışma yapılacak mıdır?” şeklindeki sorularına Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’den cevap istedi.

BORÇLU ÇİFTÇİ SAYISINA “TİCARİ SIR” CEVABI

Bakan Pakdemirli çiftçi borçlarının yapılandırılması ile ilgili Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü’nden alınan cevapları aktardı.

Tarım Kredi Kooperatifleri yapılandırma için kanun ve yönetmeliklere işaret ederken, Ziraat Bankası ise “1 yıla kadar yüzde 25 faiz indirimli ertelenebilmekte ya da 5 yıla kadar yüzde 20 faiz indirimli olarak taksitlendirilebilmektedir.” cevabını verdi.


 

Banka borçlu ve hacizli çifti sayısına dair açıklamasında ise, “Kamuya açıklanan bankamız finansal tabloları, denetim raporları ve faaliyet raporlarında yer alan veriler haricinde talep edilen detay bilgilerin ise 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun ‘Sırların saklanması’ başlıklı 73’üncü maddesi kapsamında banka ve müşteri sırrı olduğu mütalaa edildiğinden paylaşılması mümkün bulunmamaktadır.” denildi.

Bakan Pakdemirli’nin, Özdemir’in “Bakanlığınızın anılan konuya ilişkin görüşü ve 2021 yılı programı nasıldır?” sorusuna cevap vermemesi ise dikkat çekti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com