MİT davasında gazeteciler için 19 yıla kadar hapis istemi

Libya’da ölen  MİT mensubunun cenaze törenine ilişkin haber yaptıkları için haklarında dava açılan gazeteciler Barış Pehlivan, Hülya Kılınç, Murat Ağırel, Barış Terkoğlu, Ferhat Çelik ve Aydın Keser için duruşma öncesi mütalaasını açıklayan savcı, 19 yıla kadar hapis cezası istedi.

KRONOS 08 Eylül 2020 GÜNDEM

Libya’da ölen  MİT mensubunun cenaze törenine ilişkin haber yaptıkları için tutuklu bulunan Oda TV Genel Yayın yönetmeni Barış Pehlivan, OdaTV muhabiri Hülya Kılınç ve Yeniçağ yazarı Murat Ağırel ile ilk duruşmada tahliye edilen OdaTV Haber Müdürü Barış Terkoğlu, Yeni Yaşam gazetesi yöneticileri Ferhat Çelik ve Aydın Keser yarın ikinci kez hâkim karşısına çıkacaklar. Duruşma öncesi mütalaasını açıklayan savcı, sanıklar hakkında 19 yıla kadar hapis cezası istedi.

SAVCI 8 YILDAN 19 YILA KADAR HAPİS İSTEDİ 

“Devlet sırlarına karşı suçlar” ve “MİT Kanununa muhalefet” suçlamalarıyla 8 yıldan 19 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanan gazeteciler Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, Hülya Kılınç, Murat Ağırel, Mehmet Ferhat Çelik, Aydın Keser ve Erk Acarer ve CHP Akhisar Belediyesi Basın Birimi görevlisi Eren Ekinci’nin yargılandığı davada savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Mütalaada, tüm sanıkların MİT Kanununa muhalefet ve “Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama” iddiasıyla 19 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Savcı ayrıca, tutuklu bulunan Barış Pehlivan, Hülya Kılınç ve Murat Ağırel’in tutukluluk hallerinin devam etmesini, yurt dışında olan Erk Acarer’in de dosyasının ayrılmasını talep etti.

AVUKAT: YENİ BİR ŞEY BEKLEMİYORDUK, ÖYLE DE OLDU 

Mütaalanın açıklanmasının ardından açıklama yapan avukat Hüseyin Ersöz de, “Savcılık Mütalaasında yeni bir şey beklemiyorduk, öyle de oldu. İddianamenin tekrarından ve soyut suç atfından ibaret bir metin. Barış Pehlivan, Murat Ağırel ve Hülya Kılınç’ın tutuklu olarak yargılandığı dava, Basın Özgürlüğü’nün ülkedeki standartını da gözler önüne seriyor. Basın Özgürlüğü’nün kısıtlanmasında “araçsallaştırılan” bu davada verilebilecek tek “hukuki” karar, yasal şartları oluşmayan atılı suçlara dair, ancak ve ancak beraat olabilir. Gazetecilerin tutuklu kaldıkları her gün, İfade Hürriyeti ve Özgürlük Hakkı’nın ihlali anlamına geliyor” dedi.

GAZETECİ ERK ACARER İÇİN YAKALAMA KARARI 

24 Haziran’da görülen ilk duruşmada Barış Terkoğlu, Ferhat Çelik ve Aydın Keser hakkında adli kontrol şartıyla tahliye kararı verilirken, Barış Pehlivan, Hülya Kılınç, Murat Ağırel ve CHP Akhisar Belediyesi Basın Birimi görevlisi Eren Ekinci’nin tutukluluk halinin devamına karar verilmişti. Yurt dışında bulunan Erk Acarer için ise yakalama kararının devamına karar verilmişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com