MİT, yargıdaki ‘çürüme ve rüşvet tarifesini’ Erdoğan’a rapor etmiş ama…

Türkiye, haftalardır İstanbul Anadolu Başsavcısı İsmail Uçar'ın yargıdaki çürümeyi ifşa eden mektubunu tartışırken, MİT'in daha önce detaylı bir "yargı" raporu hazırlayarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunduğu ortaya çıktı. İddiaya göre Erdoğan 'hayal kırıklığı yaşamış'...

KRONOS 31 Ekim 2023 GÜNDEM

Güvenlik kaynaklarına yakın gazeteci Tolga Şardan, haftalardır Türkiye’nin konuştuğu “yargıdaki çürüme“, “yargıda rüşvet tarifesi” ve “yargıda dilekçe savaşları” hakkında dikkat çekici bir yazı kaleme aldı.

Şardan’ın edindiği bilgilere göre İstanbul Anadolu Başsavcısı İsmail Uçar’ın adliyedeki rüşvet çarkını Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) anlattığı mektubundan 6 hafta önce Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) yargıdaki çürümeyi raporlaştırıp Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sundu. Erdoğan’ın yargıdaki durumu özetleyen MİT raporuna rağmen HSK’ya talimat vermemesi dikkat çekerken, HSK ancak İsmail Uçar’ın mektubu kamuoyuna yansıyıp skandal büyüdüğünde devreye girmişti.

Tolga Şardan’ın T24’teki yazısında aktardığına göre yargıdaki istismar ve çürüme iddialarının artık kontrol edilemez hale gelmesi, MİT’i de harekete geçirdi. Şardan yazısında, “Edindiğim bilgiye göre, MİT Başkanlığı, benzer bir raporu yargıdaki çürüme üzerine hazırlayıp Cumhurbaşkanlığı’na ulaştırdı. Rapor, yaklaşık 6 hafta önce yani Anadolu Başsavcısı Uçar’ın mektubundan kısa süre önce Cumhurbaşkanlığı’na iletildi” bilgilerini paylaştı.

‘DOSYALAR ÜZERİNDE KARAR VEREN YARGI MENSUPLARI VE TAKİP EDİP SONUÇLANMASINI SAĞLAYANLAR BELİRLENDİ…’

Raporun detaylarını da paylaşan Şardan, şöyle devam etti:

“Raporun kapsamında iki önemli bölüm var. Bunlardan ilki son 5-6 yıldır büyük kentlerdeki adliyelerde yaşanan skandal kararlar, işlemler ve uygulamalar hakkında.

Şöyle ki; raporun hazırlanmasından önce Cumhurbaşkanlığı MİT’e yargı mensupları üzerinde inceleme yapılmasını istedi.

Adliyelerde görevli hakim ve savcılar üzerine yoğunlaştırılan incelemelerde, özellikle İstanbul ve Ankara Adliyesi’nde yüzlerce emsal dosya mercek altına alındı.

Dosyaların içeriği, dosyalar üzerinde karar veren yargı mensupları ve dosyaları takip edip sonuçlanmasını sağlayan dosya takipçilerinden oluşan bağlantılar tespit edildi.

Para karşılığında verilen erişimin engellenmesi kararlarının yanı sıra, soru işaretlerine neden olan ilginç tahliye ve tutuklama kararlarına imza atan yargı mensupları belirlendi.

Hatta söz konusu isimlere raporda yer verildiği kaynaklarca ifade ediliyor.”

‘UYUŞTURUCU KAÇAKÇILARI İKAMETLERİNİ BAKIRKÖY ADLİYESİ BÖLGESİNE ALDIRIYOR’

Şardan’ın detaylarını aktardığı MİT raporunda İstanbul Bakırköy Adliyesi’ne özellikle dikkat çekildi. MİT Başkanlığı’nca hazırlanan raporun diğer bir bölümünde ise, adliyelerin fotoğrafları çekildi. Şardan, “Görüştüğüm kaynaklar, yargıdaki çürüme iddialarının ilk merkezinde İstanbul Bakırköy Adliyesi’nin bulunduğuna dikkati çekti” diye yazarken şöyle devam etti:

“Özellikle uyuşturucu kaçakçılığı yaptıkları gerekçesiyle haklarında adli soruşturma başlatılanlar, ikametlerini, iş yerlerini, şirketlerini Bakırköy Adliyesi’nin sorumluluk bölgelerine taşıyorlar. Böylelikle adli süreçlerde Bakırköy Adliyesi’nde gerek soruşturma gerekse kovuşturma aşamalarında daha kolay karar alma olanağı yaratılıyor.

Yine yürütülen adli süreçlerde Bakırköy Adliyesi’nde ‘adli kontrol şartı ile tahliye’ kararların daha kolay alınıyor.

Yanı sıra Bakırköy Adliyesi’nde görevli kimi savcı ve hakimlerin parasal ilişkileri konusunda da MİT tarafından tespitler yapıldı.”

Adliyelerde yaşanan sorunlarda ikinci sırada İstanbul Çağlayan Adliyesi geliyor. Çağlayan Adliyesi’nden çıkarılan pek çok sıkıntılı karar bulunduğu yine MİT’in raporunda yer buldu.

ERDOĞAN RAPORDAN SONRA, MİT BÖLGE BAŞKANLARINI ÇAĞIRDI

Yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yargıdaki çürümeyi detaylarıyla, dosya dosya anlatan rapordan sonra MİT yetkilileri ile görüştüğünü de belirten Şardan, “Erdoğan’la görüşen MİT üst yöneticileri arasında Başkan İbrahim Kalın’ın dışında özellikle ‘bölge başkanı’ konumunda isimlerin bulunduğunu söyleyebilirim. Hatta Erdoğan’ın kendisine iletilen bilgiler kapsamında, İstanbul’da görevli üst düzey bir yargı mensubu ile ilgili aktarılan veriler sonrasında ‘hayal kırıklığı’ yaşadığını ifade ettiği ve söz konusu yargı mensubuna çok sinirlendiği belirtiliyor. Ülkedeki yargı sistemi sağlanması için adliyeler ve emniyette adımların atılması gerektiği Erdoğan’a aktarılan diğer bilgilerden” ifadelerini kullandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com