MNG Kargo’dan sonra Sinoz Kozmetik’e de siber saldırı

MNG Kargo’ya yapılan siber saldırıda kişisel verilerin çalınmasının yankıları sürerken, bir saldırı haberi de Sinoz Kozmetik’ten geldi. Firma 1 milyon 352 bin kişinin kişisel verilerinin çalındığını duyurdu.

KRONOS 30 Ağustos 2021 EKONOMİ

Sinoz Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Çörekçi

Son dönemde bankalar, şirketler ve kamu kurumlarına yönelik siber saldırılar arttı. Çalınan veriler ise internet ortamında pazarlanıyor. Son olarak Sinoz Kozmetik siber saldırıya uğradı.

Sinoz Kozmetik, Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na (KVKK) yaptığı bildirimde, ihlalden etkilenen kişisel verilerin müşteriler ve potansiyel müşterilere ait isim, soy isim, e-posta ve mobil telefon bilgilerinin sızdırıldığını duyurdu.

Sızmanın 23 Ağustos tarihinde gerçekleştiği kaydedildi ve ihlalden 1 milyon 352 bin 358 kişinin etkilendiği kaydedildi.

SALDIRI, VERİ TABANI GÜNCELLEMESİ SIRASINDA GERÇEKLEŞTİ

Açıklamada, Sinoz Kozmetik’in e-ticaret alanında 15 yıldır faaliyet yürüttüğü belirtilerek, şöyle denildi: “Siber saldırı, veri tabanı güncellemesi sırasında dışarıya açık durumda olan porttan sızıntı ile veri tabanındaki müşteri bilgilerinin ele geçirilmesi şeklinde gerçekleşmiş olup saldırının tespiti ile birlikte derhal ilgili sunucular devre dışı bırakılarak gerekli tüm idari ve teknik önlemler alınmıştır.”


 

Açıklamada şunlar kaydedildi: “Siber saldırı sonucu müşteri datalarına erişim sağlanarak Sinoz Kozmetik müşteri bilgilerinin ele geçirildiğini, ele geçen bilgilerin ise; isim-soy isim ve iletişim bilgisinden (E-posta, mobil iletişim, adres) ibaret olduğunu, veri sorumlusu olarak kredi kartı bilgisi de dahil olmak üzere hiçbir finansal bilginin tarafımızca hiçbir zaman saklanmadığını, bu sebeple yukarıda bilgisi yazılı verilerin dışında başkaca bir veri kaybının söz konusu olmadığını belirtmek isteriz.”

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com