Moldova lideri, Rusya’nın darbe yapmasından korkuyor: Maçlar seyircisiz oynanacak

Cumhurbaşkanı Maya Sandu'nun Rusya'yı hedef alan açıklamaları sonrası Futbol Federasyonu, UEFA Konferans Ligi mücadelesinde FC Sheriff ve Partizan'ın karşı karşıya geleceği mücadeleye "darbe tehlikesi" nedeniyle Sırp taraftarların alınmayacağını açıkladı.

KRONOS 15 Şubat 2023 SPOR

Moldova Futbol Federasyonu, ülkenin temsilcisi FC Sheriff ile Sırp Partizan takımı arasında UEFA Avrupa Konferans Ligi’nde oynanacak futbol maçına darbe girişiminde bulunabileceği iddiasıyla seyirci alınmayacağını açıkladı.

Ülkenin resmi makamları Federasyona yazı göndererek, söz konusu mücadeleye seyirci alımını yasakladı.

Cumhurbaşkanı Maya Sandu, pazartesi günü Rusya’yı hedef alan açıklamalar yapmıştı. Sandu, Rusya’yı Moldova’da yıkıcı eylemler planlamakla suçlamış, “Kremlin’in ülkemize şiddet getirme girişimleri başarılı olamayacak” demişti.

Sandu, Rusya’nın darbe girişiminde Karadağ, Belarus ve Sırbistan vatandaşlarını kullanabileceğini ileri sürmüştü.

ZELENSKİY: RUSYA, MOLDOVA’YI İSTİKRARSIZLAŞTIRMAK İSTİYOR

Rusya’nın işgal saldırılarını sürdürdüğü Ukrayna’da Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, “Rusya’nın Moldova’daki durumu istikrarsızlaştırma yönünde planlar kurduğunu” söyledi.

Moldova Cumhurbaşkanı Maya Sandu, bu iddiaları teyit ettiklerini ve ülkesinde geçen yıl gerçekleşen protesto eylemlerini hatırlattı. Sandu, “Elde edilen plan, yakın gelecekte askerî eğitim alan sivil kıyafetli sabotajcılar kullanılarak şiddet uygulama, devlet binalarına saldırı düzenleme ve rehin alma yönünde eylemlerin gerçekleştirilmesini öngörüyor. Bu eylemlerle ülkedeki anayasal düzenin bozulması, meşru hükümetin değiştirilmesi, Avrupa entegrasyon sürecinin durdurulması ve Rusya’ya Ukrayna’ya karşı savaşta Moldova’yı kullanma imkanın verilmesi için ülkemizi Rusya’nın emrine teslim edecek meşru olmayan hükümetin getirilmesi hedefleniyor” dedi.

RUSYA’DAN YALANLAMA

Bu iddiaların üzerine Rusya da açıklama yaptı. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, “Rusya’nın Moldova Cumhuriyeti’ndeki durumu baltalamaya çalıştığı yönündeki kinayeleri kesinlikle reddediyoruz. Ukrayna, Moldova’yı Rusya ile karşı karşıya getirmeye çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com