Moldova halkı hayat pahalılığı nedeniyle sokaklara döküldü

Moldova'da yaşam maliyetlerinin giderek yükselmesi nedeniyle protestolar giderek büyüyor. Binlerce protestocu pazar günü başkent Kişinev'de sokağa döküldü.

KRONOS 20 Şubat 2023 DÜNYA

Ekonomik olarak zor günler geçiren Moldova’da Başbakan Natalya Gavrilitsa’nın istifası sonrası protestolar büyüyor. Binlerce protestocu pazar günü Moldova’nın başkenti Kişinev’de sokağa döküldü. Halk artan yaşam maliyetlerine tepki gösterdi.

Vatandaşlar yeni hükümetin, bir yaşam maliyeti krizi ve fırlayan enflasyonun ortasında kışlık ısınma faturalarını tamamen karşılamasını talep ediyor. Protesto, yakın zamanda kurulan Halk Hareketi adlı bir grup tarafından düzenlendi ve Moldova’nın Rusya dostu Shor Partisi üyeleri tarafından desteklendi.

‘KAHROLSUN MAYA SANDU’

Başkent Kişinev’de toplanan göstericiler “Kahrolsun Maia Sandu!” sloganları atarak cumhurbaşkanının istifasını istedi. Protestocular, büyük evlerin ve lüks arabaların fotoğraflarının yanına bazı Moldova liderlerinin ve politikacılarının yüzlerinin yazılı olduğu pankartlar taşıdı. Pankartlarda, “Milyonları var. Açlıktan ölüyoruz” dediler.

MOLDOVA HÜKÜMETİ, SHOR PARTİSİNİ YASADIŞI İLAN ETMEK İSTİYOR

Shor Partisi tarafından başlatılan hükümet karşıtı protestolar, Rusya’nın doğalgaz arzını önemli ölçüde azaltmasının ardından ülkeyi ciddi bir enerji krizinin içine almıştı. Moldova hükümeti, ülkenin Anayasa Mahkemesi’nden Shor Partisi’ni yasadışı ilan etmesini istedi. Ülkenin yolsuzlukla mücadele savcılığı, protestoların kısmen Rus parasıyla finanse edildiğini iddia etti.

Shor Partisi’nin lideri Ilan Shor, şu anda İsrail’de sürgünde olan Moldovalı bir oligark. Kısa bir süre önce ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yaptırımlar listesinde Rus çıkarları için çalıştığı belirtilmişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com