Putin’e bir darbe daha: Moldova’nın resmi dili artık ‘Romence’ oldu

Moldova Parlamentosu, Moskova yanlısı partilerin tüm itirazlarına rağmen ülkenin resmi dilinin Romence olduğuna dair değişikliği oy çokluğu ile kabul etti. Romanya Dışişleri Bakanlığı kararı memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

HAYRİ GÜL 16 Mart 2023 DÜNYA

Moldova Parlamentosu, ülkenin  resmi dilinin ‘Romence’ olduğuna dair yasa tasarısını oy çokluğu ile kabul etti. Düzenleme sonrası bütün resmi  belgelerde geçen “Moldova dili” ibaresi de “Romen dili” olarak değiştirilecek. Karara Moskova yanlısı komünist milletvekilleri tepki gösterdi.

YASA TASARISI OY ÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLDİ

İktidardaki Eylem ve Dayanışma Partisi (PAS) milletvekilleri tarafından sunulan yasa tasarısı 58 milletvekilinin desteği ile kabul edildi. Yasa tasarısı kabul edildikten sonra PAS milletvekilleri kararı ayakta alkışladı. Moskova yanlısı muhalif milletvekilleri ise kararı protesto eden pankartlar açtı.

Yeni düzenleme nedeniyle resmi tatil ve bayram günlerinde kullanılan “Dilimiz” ibaresi de artık “Romen Dili” olarak düzenlenecek.

ROMANYA, KARARI MEMNUNİYETLE KARŞILADI

Romanya Dışişleri Bakanlığı, Moldova Parlamentosunun kabul ettiği “Resmi dilimiz Romence” yasasını memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

Açıklamada, “Bu adım, bilimsel gerçeği ispatlıyor. Romanya ile Moldova Cumhuriyeti arasındaki; dil, tarih ve kültür ortaklığı yeniden teyit edildi. Kanunun kabulü, Moldova Cumhuriyeti’ndeki toplumun olgunluğunu ve Avrupa Birliği’nin dayandığı değerlere olan bağlılığını da ispatlıyor.” denildi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com