Morgan Stanley, TL kaynaklı 140 milyon dolar zararı soruşturuyor

KRONOS 30 Kasım 2019 EKONOMİ

Merkezi ABD’nin New York şehrinde bulunan Amerikalı yatırım bankası Morgan Stanley, 27 yaşında bir trader tarafından yönetilen portföyde Türk Lirası’na bağlı 140 milyon dolarlık zarar iddialarını soruşturmaya başladı.
Morgan Stanley, oluşan zararı gizledikleri gerekçesiyle bazı traderların işine son verdi ya da bazılarını izne çıkardı. Türk Lirası’nda 2018’de ve 2019’ın başlarında gerçekleşen dalgalanmalar finans sektöründeki diğer firmalar için de sorun olmuştu ve şimdi Morgan Stanley zararlarının nasıl oluştuğu ve bu durumu örtbas etme çabalarının olup olmadığını araştırıyor.
Soruşturma kapsamında üç trader daha bulunuyor. Şirket, 2014 yılında Yale Üniversitesi’nden mezun olan Scott Eisner tarafından günlük olarak yönetilen bir portföyde meydana gelen 140 milyon dolarlık zararı gizlemek için menkul kıymetlerin yanlış işaretlenmiş olabileceğini araştırıyor.
Geçtiğimiz yıl, BNP Paribas SA ve Barclays Plc, Türk Lirası’nda yaşanan vahşi dalgalanmalar nedeniyle on milyonlarca dolar kaybetmişti. Türk Lirası, değişken politikalardan etkilenirken son birkaç yılda Wall Street’i tetikleyen bir noktada olmuştu.
Mart 2018’de yapılan seçime kadar geçen sürede oluşan belirsizlik ortamında gecelik borçlanma maliyeti yüzde 1000’in üzerine çıkmıştı.
Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com