Motorine rekor zam geliyor

Döviz kuru ve petrolün yükselmesi akaryakıt mamûllerinde yeni zamlara kapı araladı.1 Mart Salı saat 00.01'den geçerli motorinde asgari 70 kuruş zam yapılacağı iddia edildi.

KRONOS 24 Şubat 2022 EKONOMİ

Rus ordusunun 24 Şubat 2022 Perşembe günü Ukrayna topraklarını işgal etmeye başlaması ile petrolün varil fiyatı 102 dolara fırladı. Petrol fiyatındaki artış yetmezmiş gibi dolar/TL kuru da 14,22 ile 2021 yılı aralık ayından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Döviz kuru ve petrolün yükselmesi akaryakıt mamûllerinde yeni zamlara kapı araladı. Kronos’un edindiği bilgiye göre, 1 Mart Salı saat 00.01’den geçerli motorinde asgari 70 kuruş zam yapılacağı iddia edildi.

Zamlı tarifenin resmiyet kazanması hâlinde motorin 16 TL’yi geçecek. Hâlihazırda motorinin litresi İstanbul’un Avrupa yakasında 15,49 TL’den satılıyor.

SAVAŞ BAŞLADI, AKARYAKIT FİYATLARI FIRLAYACAK

70 kuruş olarak hesaplanan zammın döviz kuru ile petrol fiyatının seyrine göre daha da artabileceği belirtiliyor. Ana dağıtım şirketlerinden bayilere gönderilen “acil” ibareli mesajda Rusya-Ukrayna Savaşı’na bağlı fiyat artışlarına karşı hazırlıklı olunması gerektiği kaydedildi.


 

26 Şubat Cumartesi günü saat 00.01’den itibaren geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatına da asgari 51 kuruş zam yapılacak. 24 Şubat piyasa verilerine göre benzin zammının 1 lirayı geçebileceği dile getirildi.

Benzinin hâlihazırda İstanbul’un Avrupa yakasında satış fiyatı 15,14 TL.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com