Motorine sürpriz indirim

Benzine bir haftada üç defa indirim gelirken, motorin fiyatının 40 TL'nin üzerinde kalması manidar bulunmuştu. Motorin için indirim kararı alındı.

KRONOS 06 Ekim 2023 EKONOMİ

Petrol (Brent) fiyatının bir günde yüzde 5 değer kaybederek, 85 dolara kadar gerilemesine rağmen sadece benzine indirim yapılmıştı.

Sosyal medyada “Motorin indirimi niye geciktirildi?” sorusu yöneltilirken, akaryakıt dağıtım firmaları nihayet indirim kararı aldı. Kronos’un edindiği bilgiye göre, motorine 2,92 Türk Lirası (TL) indirim gelecek.

7 Ekim Cuma saat 00.01’den itibaren geçerli olacak indirimli tarife ile motorinin litre fiyatı İstanbul’un Avrupa yakasında 40,17 TL’den 37,25 TL’ye gerileyecek.

İNDİRİM HAZIRLIĞI BAYİLERE TEBLİĞ EDİLDİ

Motorin İstanbul’un Anadolu yakasında 37,31 TL’den, Ankara’da 37,81 TL’den ve İzmir’de ise, 38,01 TL’den satılacak.

Motorin fiyatı Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 38,05 TL ile 38,64 TL arasında değişecek.

Koç Holding’in iştiraki Türkiye Petrol Rafinerileri Anonim Şirketi (TÜPRAŞ) ile Azerbaycan’nın petrol devi SOCAR’ın iştiraki Star Rafineri akaryakıt mamûllerine indirime gitti.


 

Petrol Ofisi, BP, LukOil, Shell ve OPET başta olmak üzere akaryakıt dağıtım firmaları rafineri fiyatlarındaki düşüşü bayilere tebliğ etti.

WhatsApp, Telegram ve e-posta ile tebliğ edilen mesajda indirim tutarının gün içinde döviz kuru ve petrol fiyatlarının seyrine bağlı olarak değişebileceği vurgulandı. Benzine dün de 2,12 TL indirim gelmişti.

AKARYAKITTA 15 TEMMUZ VERGİ DARBESİ

Benzine bir haftada 3’üncü indirim gelmesine rağmen, motorin fiyatlarının değişmemesi manidar bulunmuştu.

Cumhurbaşkanı Seçimi’nin akabinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükûmeti 15 Temmuz 2023 tarihinde akaryakıt mamullerinden alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) yüzde 300 artırmıştı.

Katma Değer Vergisi (KDV) ise, yüzde 18’den yüzde 20’ye çıkarılmıştı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com