Mücella Yapıcı serbest bırakıldı: ‘Bu nasıl bir adalet hâlâ anlamış değilim’

Gezi davasında Mücella Yapıcı'nın tahliyesine karar verildi. Bu karar üzerine Yapıcı, kısa bir süre önce serbest bırakıldı. Yaptığı ilk açıklama şu oldu: "Bu nasıl bir adalettir hâlâ anlamış değilim."

KRONOS 28 Eylül 2023 GÜNDEM

Arşiv fotoğrafı

Yargıtay, Gezi Parkı davasında, Osman Kavala ile Can Atalay’ın da arasında olduğu 5 sanığın mahkumiyetlerini onadı, 3 sanık hakkındaki hükümler bozuldu. Mücella Yapıcı’nın tahliyesine karar verildi.

Ve Mücella Yapıcı, kısa bir süre önce serbest bırakıldı.

Yapıcı, cezaevinden çıktıktan sonra, kendisini bekleyen arabaya binmeden önce şöyle konuştu:

“Hiçbirimizin suçu yoktu. Bu nasıl bir adalet anlayabilmiş değilim. Ben burada canlarımı bıraktım çıkıyorum. İçeride olan canlarımızı bir an önce çıkarmamız lazım. Böyle bir adaletsizliği hak etmiyor bu ülke.”

MÜCELLA YAPICI KİMDİR?
1951 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. 72 yaşında olan Mücella Yapıcı, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlamıştır.

Gezi Parkı eylemlerinde kurulan Taksim Dayanışması’nın üyesi olan Mücella Yapıcı, TMMOB Mimarlar Odası’nda önemli görevlerde bulunmuştur.

Yüksek mimar Mücella Yapıcı, Oda Tarihinden Portreler: Niyazi Duranay, Orhan Şahinler, Maruf Önal ve Doğan Hasol isimli kitapların derlemesini yapmıştır.


2003 yılından itibaren mesleğini Mimarlar Odası’nda icra etti. Feminist ve sosyalist dünya görüşünü benimseyen Yapıcı,[1] meslek yaşamı boyunca İstanbul’da kent, kültür ve tarih mirasını korumak için yürütülen mücadelelerde aktif rol aldı.

Serbest mimarlık alanındaki çalışmalarına eşi ve ortağı Memik Yapıcı’nın ölümü üzerine 2003 yılında son verdi; meslek yaşamına Mimarlar Odası’nda devam etti. Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Çevre Etki Değerlendirme Danışma Kurulu ve Afet Komitesi sekreterliklerini yürüttü. “Oda Tarihinden Portreler” başlıklı yayın dizisinin ilk dört kitabı olan “Niyazi Duranay”, “Orhan Şahinler”, “Maruf Önal” ve “Doğan Hasol” başlıklı kitapların derlemesini yaptı. Çevresel değerleri ve kentin çıkarlarını gözetmeden, kısa vadeli ekonomik gerekçelerle, emlak eksenli mega projeler yapılmasına karşı çıktı.[9] Tarlabaşı’nda tescilli yapıların yıkılmasına karşı mücadelede, Haydarpaşa Garı’nın gar olarak korunması, AKM’nin, Emek Sineması’nın yıkılmaması için verilen mücadelelerde yer aldı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com