Muhalefet 3 yıl önce uyardı, hükûmet kripto para vurgununu seyretti

Kripto para borsaları 2 milyar dolarlık Thodex vurgunu ile sarsıldı. Piyasadan 2 milyar TL toplayan Vebitcoin de battı. Yüz binlerce mağdur çaresiz. 3 yıl önce hükûmete kripto para dolandırıcılığına karşı tedbir alınıp alınmayacağına dair sorular yöneltilirken, hükûmet “dikkatli olun” çağrısı yapmakla yetinmiş.

KRONOS 26 Nisan 2021 EKONOMİ

2 milyar dolarlık hesabın bulunduğu kripto para borsası Thodex'in sahibi Faruk Fatih Özer yurt dışına kaçtı.

“Cumhuriyet tarihinin en büyük şahsi vurgunu” olarak kayıtlara geçen kripto para borsası Thodex’te en z 400 bin kişi mağdur oldu. 2 milyar dolarlık (17 milyar TL) Thodex vurgunun 2 milyar liralık Vebitcoin vurgunu takip etti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 5 Ocak 2018 tarihinde dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’ın cevaplandırması talebiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yazılı soru önergesi verdiği ortaya çıktı.

 

Tanrıkulu önergesinde kripto paralar konusunda yatırımcıların kaybının önlenmesi için ne tür tedbirlerin alındığını sordu. Ayrıca dolandırıcılığı ve mağduriyetleri engellemek için yasal çalışma yapılıp yapılmadığı sorularını yöneltti.

“ZARARA UĞRAMAMALARI İÇİN DİKKATLİ OLSUNLAR”

Bu sorulara Hazine, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK )ve Merkez Bankası’ndan kapsamlı bir cevap verildi.

İçişleri Bakanı Soylu’nun Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer ile birlikte fotoğrafı çıkmıştı.

Açıklamada Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Çin, İngiltere, Rusya, Almanya ve Kanada gibi ülkelerde bazı düzenlemeler yapıldığı, Türkiye olarak ise muhtemel risklere yönelik çalışmaların yapıldığı bilgisi verildi.


 

Açıklamada, “Kripto paralar ile ilgili işlem yapan kişilerin herhangi bir zarara uğramamaları için dikkatli olmaları gerektiği vurgulanarak, kripto paralar ile ilgili işlem yaptıklarında olumsuzluklarla karşılaşabileceklerinin farkında olmaları gerektiği belirtilmiştir.” denildi.

Ancak 2018’den bu yana mevzuat eksikliği giderilmediği gibi herhangi bir denetime tabi olmaksızın 30 civarında kripto para borsasının faaliyet göstermesine göz yumuldu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com