Müjde Ar, ödülünü tutuklu gazeteciler ile Kavala’ya adadı

Bu yıl 6’ncısı düzenlenen Balkan Panorama Film Festivali’nin onur konuğu Müjde Ar, aldığı ödülü tutuklu gazetecilere ve Osman Kavala'ya adadı.

KRONOS 19 Ekim 2020 SİNEMA

Bu yıl 6’ıncısı düzenlenen Balkan Panorama Film Festivali’nin onur konuğu Müjde Ar’dı.

Pandemi nedeniyle festivale katılmayan Ar, dileklerini video aracılığıyla gönderdi.

Ödül konuşması yapan Ar, aldığı ödülü 2017 yılından bu yana cezaevinde tutulan iş insanı Osman Kavala ve tutuklu gazetecilere ithaf etti.

Ar, “Bu ödülü yaptığı haberlerden ötürü hapishanede olan gazetecilere ve hakkında hiçbir delil olmadan, AİHM kararlarına rağmen 3 yıldır cezaevinde tutulan dostum, gerçek bir kültür sanat dostu Osman Kavala’ya ithaf ediyorum” dedi.

130’DAN FAZLA GAZETECİ TUTUKLU

Türkiye’de tutuklu gazeteci sayısı 2020 yılı itibariyle 74’e yükseldi. Ancak Türkiye’deki basın meslek örgütlerinin rakamları, daha çok gazetecinin cezaevinde bulunduğunu gösteriyor. Özgür Gazeteciler İnisiyatifi’nin 2019 rakamlarına göre, şu an en az 130 gazeteci ve basın emekçisi tutuklu.

Türkiye Gazeteciler Sendikası’na (TGS) göre ise tutuklu gazeteci sayısı 108.


Bu haber de ilginizi çekebilir: 

d Müjde Ar, ödülünü tutuklu gazeteciler ile Kavala’ya adadı

d Müjde Ar, ödülünü tutuklu gazeteciler ile Kavala’ya adadı

 

Ar’ın ödülünü adadığı bir diğer isim iş insanı Osman Kavala hakkında ise yeni iddianame hazırlanarak ‘casusluk’ ve “cebir, şiddet kullanarak anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs” suçlamalarıyla 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ile 20 yıl hapis cezası istendi. Kavala, kendisine yöneltilen suçlamalarla ilgili, “Bu iddianame keyfi ve yasa dışıdır” dedi.

Kavala davalarını açan İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hasan Yılmaz ise, iddianameyi yazdıktan 7 gün sonra, 16 Ekim 2020’de Adalet Bakan Yardımcısı olarak atandı. Yılmaz, iş insanı Kavala davalarının yanı sıra, Zaman gazetesi, Samanyolu TV ve İpek Medya Grubu’na yönelik kayyum atama kararlarını da hazırlamıştı.

MÜJDE AR KİMDİR?

Müjde Ar, 1980’li yıllarda rol aldığı filmlerde sinemada kadın kimliğini özgürleştiren, kadın cinselliğine farklı bir bakış açısı getiren, sinemasındaki kadın temsilinin değiştiren usta oyuncuların başında geliyor.

Söz yazarı ve tiyatro oyuncusu Aysel Gürel ile gazeteci Vedat Ebrem’in (Akın) kızı Ar, Halit Refiğ’in yönetmenliğini yaptığı, Halid Ziya Uşaklıgil’in ünlü romanının ilk televizyon uyarlaması olan 1975 tarihli Aşk-ı Memnu dizisindeki “Bihter” rolü ile sinemaya adım attı.

1980’de Atıf Yılmaz’ın yönettiği Deli Kan ve Ömer Kavur’un yönettiği Ah Güzel İstanbul gibi filmlerle adını iyice duyuran Ar, sinemada kadın temsilini değiştiren, özgürleşen kadın imajı çizen, feminist perspektif açan Göl (1982), Şalvar Davası (1983), Dağınık Yatak (1984), Fahriye Abla (1984), Dul Bir Kadın (1985), Adı Vasfiye (1985), Kupa Kızı (1986), Aaah Belinda (1986), Teyzem (1986), Asılacak Kadın (1986), Afife Jale (1987) ve Arabesk (1988) filmlerinde oynadı.

KADIN FİLMLERİNDE FEMİNİST PERSPEKTİF

Adı Vasfiye ve Aaah Belinda filmlerindeki oyunculuğuyla 986 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, Yolcu filmindeki rolüyle de 1993 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı.

1997 yılında düzenlenen 34. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Yaşam Boyu Onur Ödülünü, 2008 yılında düzenlenen 35. Altın Kelebek Ödül Töreni’nde ise Altın Kelebek 35. Yıl Özel Ödülü’nü kazandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com