İYi Parti’den Özel-Erdoğan görüşmesi yorumu: Arkasında gizli ajanda olması lazım

Siyasette normalleşme tartışmalarını başlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP lideri Özgür Özel görüşmesine ilişkin İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu'dan "gizli ajanda" yorumu geldi.

KRONOS 12 Mayıs 2024 GÜNDEM

31 Mart seçimlerinin ardından gerçekleştirilen İYİ Parti kongresinde Genel Başkan seçilen Müsavat Dervişoğlu, yeni anayasa çalışmaları ve önce “siyasette yumuşama dönemi” denilen, şimdilerde “normalleşme dönemi” olarak nitelendirilen Özel-Erdoğan görüşmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Özel-Erdoğan görüşmesi için, “Bu zamana kadar gere gere getirdikleri şeyi şimdi yumuşatmaya çalışıyorlarsa arkasında gizli ajanda olması lazım” diyen Dervişoğlu yeni anayasa tartışmalarıyla ilgili olarak da şu açıklamaları yaptı:

“Anayasa değişikliği bu düzenin değiştirilmesine ve parlamenter demokratik sisteme geçişe dayanak teşkil edecekse onu tartışalım. Bunu görüşebiliriz ama tek adam rejimini tahkim edecek revizyonlara kapı açacaksa konuşmaya değer dahi bulmuyoruz. Ortada bir teklif yok. AK Parti’nin elinde ne olduğunu bilmiyoruz. Erdoğan’ın aday olmasını mümkün kılabilecek anayasa değişikliğine evet demeyiz. Bir kere daha önünü açmak niyeti taşınıyorsa karşı çıkarız.”

Sözcü’den İsmail Saymaz’a konuşan Müsavat Dervişoğlu’nın açıklamaları şöyle:

Yerel seçimleri, “Seçmen almış olduğumuz siyasi kararları bir kere daha gözden geçirmemiz ve öz eleştiri yapmamız gerektiğini işaret etti” şeklinde değerlendiren Dervişoğlu, “Büyükşehirlerde kaybettiğimiz oyu Anadolu’da tolere edemedik. Bu bir gerçek. Büyükşehirlerde neden oy kaybettiğimizi araştıracağız. İktidar baskın bir kampanya yönetti. Vatandaş ‘Ya kazanırsa’ endişesine binaen konsolide olarak, AK Parti karşısında en güçlü partiye oy verdi” analizini yaptı. “Bu kadarını öngörmediklerini” söyleyen Dervişoğlu, “Birtakım kaymalar olacağını söyledik. Ama bu denli bir oy kaybı yaşayacağımızı öngöremedik” dedi.

“AYNI STRATEJİYLE GİRSEYDİK 2028’İ KAZANAMAYACAKTIK”

Dervişoğlu, seçime ayrı girme kararları hakkında da şu değerlendirmede bulundu:

“Bizim için belediye başkanlıklarını kazanmak kadar, 2028’le alakalı yol haritası tanzim etmek de vardı. Biz 2019 yerel seçimine CHP ile birlikte girdik. O zaman 2023 hedefimiz vardı. 2019’dan başarıyla çıktık ama 2023’ü kazanamadık. Şimdi aynı stratejiyle girseydik 2028’i kazanamayacaktık. Dört yıllık bir zaman var. Kayıplarımızı telafi eder ve partimizi özgün kimliğiyle seçime hazırlarız. Kararı birlikte aldık. Birlikte uygulamamız gerekiyordu. Bundan hiç kimse elini yıkayarak çıkıp kurtulamaz.”

“AK PARTİ’NİN ELİNDE NE OLDUĞUNU BİLMİYORUZ”

Dervişoğlu, anayasa değişikliğiyle ilgili tartışmalar hakkında da şunları kaydetti:

“Anayasa değişikliğinden murat nedir? Türkiye’de problemlerin üzerini örtmek için anayasa tartışması açmak istiyorlarsa ve ‘Ekmek bulamadıysanız anayasayı yiyin’ diyorlarsa bu oyuna gelmeyeceğiz. Anayasada askeri vesayetin izleri silinmiştir. Anayasaya kefil olanların rütbeleri sökülmüştür. Değişmemiş 58 maddesi vardır. Ama vesayet gölgesinden bir türlü kurtulmamıştır. Bir dönem askeri vesayet altında olmuş. Bir dönem FETÖ vesayeti nüfuz etmiş. Sonra Erdoğan vesayeti kendisini göstermiş.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adı altında tek adamlığa evrilmiş. Bugün anayasa yüzünden dolar 3 liradan 34 liraya çıkmamıştır. Emekli tenceresini kaynatamıyorsa sorumlusu anayasa değildir. Anayasa değişikliği bu düzenin değiştirilmesine ve parlamenter demokratik sisteme geçişe dayanak teşkil edecekse onu tartışalım. Bunu görüşebiliriz ama tek adam rejimini tahkim edecek revizyonlara kapı açacaksa konuşmaya değer dahi bulmuyoruz. Ortada bir teklif yok. AK Parti’nin elinde ne olduğunu bilmiyoruz. ‘Siyasette bahar havası’ deniyor. Millet dört mevsim kara kışı yaşarken kimseye baharı yaşatmayız. Önce kara kış kaldırılacak. Tencere kaynayacak. Gençler istikballerini vize kuyruklarında aramaktan vazgeçecek. Emekli, dul, yetim insanca yaşama koşullarına ulaşacak. Hastane kapılarında randevu sırası beklerken insanlar ölmeyecek.”

“GERDİKLERİ ŞEYİ ŞİMDİ YUMUŞATIYORLARSA GİZLİ AJANDA OLMALI”

Dervişoğlu, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesi hakkında da şu görüşlerini ifade etti:

“Ben olsaydım bu konuları görüşmezdim şimdiden. Kara kışa sebep olanlar bir kahramanlık devşirmemeli ve buna partiler izin vermemeli. Görüşsünler, bir mani yok. Ben liderlerin Cumhurbaşkanı tarafından davet edilerek durum değerlendirmesi yapmalarına karşı değilim. Ama bu zamana kadar gere gere getirdikleri şeyi şimdi yumuşatmaya çalışıyorlarsa arkasında gizli ajanda olması lazım.”

“ERDOĞAN’IN ADAYLIĞININ ÖNÜ AÇILACAKSA EVET DEMEYİZ”

Dervişoğlu, “Erdoğan’ın tekrar aday olmasını sağlayacak erken seçime evet der misiniz?” sorusuna da şöyle yanıt verdi:

“Erdoğan’ın aday olmasını mümkün kılabilecek anayasa değişikliğine evet demeyiz. Bir kere daha önünü açmak niyeti taşınıyorsa karşı çıkarız. Bu tartışma Cumhurbaşkanlığı tartışmasından kaynaklanıyorsa ve dayanak noktası Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ise ülkeyi yönetenler yönetme iddiasından vazgeçmiyorsa o zaman anayasayı parlamenter demokratik sisteme uygun hale getirmeleri mümkün. Türkiye’yi niye tıkıyorlar?”

“ÖZEL’DEN ZİYARET BEKLERİM”

Özgür Özel’in kendisinden henüz randevu almadığını belirterek, “Cumhurbaşkanı ile olan temasları ne zaman biter, bilmiyorum. (Gülüyor) Ben yeni başkanım, ziyaret edilmeyi beklerim” dedi.

“CUMHURBAŞKANI’YLA SICAK BİR GÖRÜŞME OLDU”

Cumhurbaşkanı’ndan tebrik telefonu geldiğini anlatan Dervişoğlu, “Sıcak bir görüşme oldu. Özgür Bey’le üst üste aradılar. Arayan, aramayan herkese teşekkür ediyorum. Aramayanlar da dahil olmak üzere” ifadelerini kullandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com