Naci Ağbal: Gerekli görülürse faiz artırımına gidilir

Merkez Bankası Başkanı Ağbal, şu an indirime gitmeyi düşünmediklerini ancak gerekli görülürse faiz artırımına da gidilebileceğini belirtti.

KRONOS 05 Şubat 2021 EKONOMİ

Naci Ağbal, TCMB Başkanlığı koltuğunda 4,5 ay oturabildi.

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, Merkez Bankası’nın tükenen rezervlerinin zaman içinde, sabırla yenileneceğini söyledi. Halihazırda yüksek seyreden enflasyon nedeniyle yılın büyük kısmında faiz indirimi düşünmediklerini söyleyen Ağbal, gerekli görülürse faiz artırımına da gidilebileceğini belirtti.

Reuters’a konuşan Ağbal, enflasyonun hedeflerin üzerinde seyretmesi durumunda politikada ek sıkılaştırmaya gidebileceklerini ve önceki yönetimin aksine başka ülkelerle swap hatlarının kurulmasına yönelik çalışmalarının olmadığını aktardı.

Ağbal, Ocak ayındaki fiyat artışlarının enflasyonu daha da yukarı taşıma riskine dikkat çekerek, önceki dönemlerde alınan erken faiz indirimi kararlarının etkilerini yaşadıklarını ifade etti. Ancak Reuters, Türkiye’nin 2011’den bu yana yüzde 5’lik enflasyon hedefini tutturamadığını hatırlattı.


Bu haber de ilginizi çekebilir: 

d Naci Ağbal: Gerekli görülürse faiz artırımına gidilir

d Naci Ağbal: Gerekli görülürse faiz artırımına gidilir

 

Ağbal ayrıca, piyasaların Merkez Bankası’nın politika kararlılığını görmesiyle birlikte Türkiye’ye yönelik sermaye hareketlerinin artmasını beklediğini belirtti.

Reuters’a göre Ağbal’ın Kasım’da göreve başlamasının ardından Türkiye, yüzde 17’ye çıkardığı faiz ile gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında en sıkı para politikası uygulayan ülke oldu. Üç yıldır iki haneli seyreden enflasyonu dizginlemek için atılan bu adımlar, Kasım’dan bu yana 15 milyar dolar sermaye çekerek TL’nin yüzde 15 değer kazanmasını sağladı.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com