Naci Ağbal tarihe geçti: Görev süresi en kısa TCMB Başkanı oldu

Türkiye'de son 20 ayda dördüncü kez Merkez Bankasına başkan atandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararı ile 4 ay önce göreve getirilen Naci Ağbal, yine Cumhurbaşkanı'nın kararı ile görevden alındı. Ağbal, tarihte bu koltukta en kısa süre oturan başkan olarak da tarihe geçti.

TARIK ENGİN 22 Mart 2021 GÜNDEM

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nda (TCMB) koltuk değişimleri devam ediyor. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile TCMB eski Başkanı Naci Ağbal görevden alınmış ve yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu getirilmişti. Böylelikle Naci Ağbal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınan üçüncü Merkez Bankası Başkanı oldu. Naci Ağbal sadece 132 gün TCMB’nin başkanlık koltuğunda oturmuş oldu. Peki, tarihte başkanlık görevini en uzun yapan TCMB Başkanı kim?

Türkiye ekonomik olarak zor ve istikrarsız bir dönem geçirirken, fatura Merkez Bankası Başkanlarına kesildi. Son 20 ayda Merkez Bankası’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile üçüncü kez başkanlar görevden alındı. Merkez Bankası’nda görevden alınan son başkan ise Naci Ağbal oldu. Naci Ağbal, 132 günlük görev süresi ile tarihte TCMB başkanlığı koltuğunda en az oturan kişi olarak da tarihe geçti.

NACİ AĞBAL 4 AY İLE REKOR KIRDI: ZİRVEDE İSE KEMAL ZAİM SUNEL VAR

Türkiye’de yükselen döviz kurları ve ekonomik buhranın ardından 7 Kasım 2021 tarihinde göreve getirilen Naci Ağbal, 20 Mart 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile görevden alındı. TCMB’nin başkanlık koltuğunda sadece 132 gün görev yapan Naci Ağbal, bu koltukta en kısa süre oturan kişi olarak da tarihe geçti. Naci Ağbal, döviz kurlarındaki artışı engellemek için 675 baz puan faiz artırımı gerçekleştirmiş ve politika faizini yüzde 19’a kadar yükseltmişti. Bu kararla birlikte Türkiye, faiz oranlarının en yüksek olduğu ülkeler arasında yer almaya başlamıştı. TCMB’nin başkanlık koltuğunda sadece 4 ay oturabilen Naci Ağbal, görev yapan 24 başkan arasında son sırada yer aldı.

Tarih boyunca 24 kişinin başkanlık koltuğunda oturduğu Merkez Bankası’nda, başkanlık görevini en uzun yapan kişi ise Kemal Zaim Sunel oldu. 1938-1949 yılları arasında 134 ay boyunca başkanlık koltuğunda oturan Sunel, bu alanda zirvede yer aldı. Kemal Zaim Sunel’in ardından 87 ay ile Mustafa Nail Gidel ve 83 ay ile Selahattin Çam geliyor.

Bu haberler de ilginizi çekebilir:

d Naci Ağbal tarihe geçti: Görev süresi en kısa TCMB Başkanı oldu

d Naci Ağbal tarihe geçti: Görev süresi en kısa TCMB Başkanı oldu

d Naci Ağbal tarihe geçti: Görev süresi en kısa TCMB Başkanı oldu

 

GÖREVDEN ALINMASINA TEŞEKKÜR İLEKARŞILIK VERDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile görevden alınan Naci Ağbal, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklama ile teşekkür etti. Naci Ağbal görevden alınmasının Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından karara ilişkin saat 04.20’de Twitter’dan bir teşekkür paylaşımı yaptı. Ağbal, ”Bugün itibariyle görevden alınmam nedeniyle de şükranlarımı arz ediyorum.” açıklamasını yaptı. Öte yandan, Merkez Bankası’nın son 20 ayda atanan dördüncü başkanı ise Şahap Kavcıoğlu getirildi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com