Naci Görür bir kenti daha uyardı: 7 ve üzeri deprem olacak

Prof. Dr. Naci Görür, bu kez Manisa'yı uyardı: "Canlı faylar 7 ve üzeri deprem üretme kapasitesine sahip. Bu bölge er geç depremle sınanacak."

KRONOS 01 Mayıs 2024 GÜNDEM

Ünlü yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Manisa’nın aktif fay hatları üzerinde kurulduğunu belirterek, söz konusu canlı fayların 7 ve üzeri büyüklükte deprem üretme potansiyeline sahip olduğu konusunda uyardı. Naci Görür, “Burada deprem olacak mı? Ne zaman olacak? Nasıl olacak? Bunları konuşmanın hiç anlamı yok. Bu bölge er geç depremle sınanacaktır” dedi.

Görür, “Manisa’nın mülk sahipleri, yaşayan insanları, buranın sahipleri sizsiniz. Kendi iradenizi kullanın mülkünüze sahip çıkın. Siyasetle asla uğraşmayın. Ama kim gelirse gelsin, Manisa’mızı dirençli bir kent haline getirin. Manisa depreme dirençli hale getirilebilir mi? Elbette getirilebilir. Manisa depreme dirençli kent hale gelirse büyük bir depremden minimum etkilenir” diye konuştu.

‘DEPREMİN ETKİLERİNİ AZALTABİLİRİZ’

Depremin engellenemeyeceğini ancak etkilerinin azaltılabileceğini belirten Görür, “Deprem dünyanın nabız atışlarıdır. Deprem olmazsa dünya ölür. Deprem dünyanın yaşadığını gösterir. Ama biz depremin kucağına oturur, gerekli önlemleri almazsak öldürür bizi. İş bu kadar açık. Dirençli bir Manisa için, dirençli kentler için bölgeyi çok iyi bilmeliyiz. Topografyasını bilmeliyiz, jeoloji ve zeminini bilmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com