Ne savaş ne salgın, Ukrayna Paskalya’da nefes aldı

2 Mayıs Paskalya Bayramı öncesinde Kiev, kapanma zorunluluğu getirilen “kırmızı” bölgeden çıkartıldı. Ülkede koronavirüs vakalarını azaltmak için 5 Nisan’da başlayan katı karantina tedbirlerini ve tam kapanma ise 30 Nisan’da sona erdi.

YUNUS ERDOĞDU 02 Mayıs 2021 FOTOĞRAF

Rusya ile gerilimli günler yaşayan Ukrayna’da gece saatlerinde başlayan Paskalya Yortusu etkinlikleri Diriliş Pazarı ayiniyle devam etti. Şehirlerde ve kırsal kesimde kiliselere akın eden Ukraynalı Ortodokslar, buraya kamış sepetlerde getirdikleri boyalı yumurta ve yiyeceklerini kutsatarak 40 gün süren oruçlarını sona erdirdi.

Pazar günü erken saatlerden itibaren kiliselere koşan Hristiyanlar evlerinde getirdikleri başta boyalı paskalya yumurtası olmak üzere bütün hayvansal gıdaları rahiplere kutsal suyla kutsatmak için yarıştı.

 

2 Mayıs Paskalya Bayramı öncesinde Kiev, kapanma zorunluluğu getirilen “kırmızı” bölgeden çıkartıldı. Ülkede koronavirüs (Covid-19) vakalarını azaltmak için 5 Nisan’da başlayan katı karantina tedbirlerini ve kapanma ise 30 Nisan’da sona erdi.

Ülkedeki bütün kiliselerde bugün bayram ayini yapıldı. Başkent Kiev’deki, Volodımır Katetrali ile Mıhaylovskiy Manastırı inananların rağbet ettiği mekanların başında geliyor.

Açık alanlarda maske takma zorunluluğu bulunmazken kilise gibi kapalı mekanlarda maske takma zorunluluğu var. Sokağa çıkma konusunda ise herhangi bir kısıtlama bulunmuyor.

Kilise avlularında toplanan vatandaşları rahipler kutsal sularla vaftiz etti. Serpilen suyun etkisiyle bebekler ağlarken, gençler suyla vaftiz edilmenin heyecanını yaşadı.

Bir vatandaş, “Ukraynalılar, için bugün düşünebildiğimiz en güzel bayram. Bugün bizim inanışımıza göre Hz. İsa’nın dirilişini kutluyoruz. Bugün çok mutluyum. Herkeste benim gibi bayramın coşkusunu bütün kalbiyle yaşıyor. Yaşadığımız her gün için tanrıya şükretmemiz gerekiyor. Bu bizim gelenek göreneğimiz değil biz inandığımız için kiliseye geliyoruz” dedi.

Rahiplerin ilahiler söyleyerek kutsadığı insanlar daha sonra yiyecek dolu sepetlerle kilisedeki ayine katıldı.

Ayinin ardından rengârenk boyalı yumurtalar ve ‘paska’ adı verilen çöreklerle piknik alanlarına akın etti. Ukraynalılar, havanın açık olmasından da faydalanarak Paskalya tatilini yakınlarına ve arkadaşlarına ziyaretlerle değerlendirdi.

Katolik, Ortodoks ve Protestan gibi bütün Hıristiyan mezheplerinde Paskalya Bayramı farklı günlere denk geliyor. Hıristiyan dünyasının Paskalya kutlamaları 3 yılda bir kesişiyor bu yıl bütün mezhepler birlikte kutluyor.

UKRAYNALILAR PASKALYA’DA NELER YAPAMAZ?

Ukraynalı Ortodoksların en önemli bayramı sevinç bayramı Paskalya’da Ukraynalı inananlar 7 gün süresince neler yapamaz. İşte paskalya adetleri…

Öncelikle üzgün, gergin ve stresli bir tavır takınamazlar…

Kin gütme, kızma, sinirlenme, öfkelenmek olmaz.

Sarhoş gezemezler.

Her şeyde gıda ve alkol tüketimi de dahil olmak üzere ölçülü olmaya çalışırlar.

Paskalya’da haram sayılan eylemler iki misli daha kötüdür.

Mezarlığa gidilemez. Kabir ziyaretleri paskalya bayramından sonra yapılır.

Açgözlü ve paragöz olunamaz. Paskalya’da fakir ve muhtaçlarla yemeğini paylaşmak güzel bir haslettir.

Bu evi temizlemek dahi bu gün istenmeyen bir durumdur. Bahar temizliğini bayram sonrasına bırakırlar.

PEKİ, PASKALYA’DA NELER YAPARLAR?

Paskalya bayramı ritüelleri, genellikle Müslümanların Ramazan Bayramına benzer… Komşular, akrabalar ve tanıdıklar ziyaret edilir. Misafirler davet edilir, hasta ziyaretleri yapılır.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com