Netanyahu Hamas saldırısı nedeniyle hesap vermeyi kabul etti ama…

Netanyahu 'ulusa sesleniş' konuşması yaptı. "Ben de dahil olmak üzere herkes bu fiyaskoyla ilgili cevap vermek zorunda kalacak, ama tüm bunlar ancak savaştan sonra gerçekleşecek" dedi.

KRONOS 25 Ekim 2023 DÜNYA

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, bir tür ‘ulusa sesleniş’ konuşması yaptı. Netanyahu, bu konuşmada, Hamas’ın 7 Ekim baskınlarıyla ilgili ülkede bir soruşturma başlatılacağını, ancak bu soruşturmanın savaş bitimine kadar yapılmaması gerektiğini söyledi.

Netanyahu, “7 Ekim tarihimizde kara bir gündü. Güney sınırında yaşananları en ince ayrıntısına kadar araştıracağız. Bu fiyasko sonuna kadar araştırılacak. Ben de dahil olmak üzere herkes bu fiyaskoyla ilgili cevap vermek zorunda kalacak, ama tüm bunlar ancak savaştan sonra gerçekleşecek” dedi.

KARA OPERASYONU AÇIKLAMASI
Netanyahu, Gazze Şeridi’nde “kara operasyonuna hazırlandıklarını” belirterek, “operasyonun zamanlamasına savaş kabinesi tarafından oybirliğiyle karar verildiğini” ifade etti.

Netanyahu ayrıca, “Başbakan olarak devletin geleceğini güvence altına almaktan sorumluyum. Şu anda benim görevim İsrail devletini ve halkını düşmanlarımıza karşı ezici bir zafere taşımaktır. Şimdi tek bir hedef için güçlerimizi birleştirme zamanı: davamızın haklılığına olan derin inancımızla zafere doğru ilerlemek” diye konuştu.

“BEN DE DAHİL HERKESİN HESAP VERMESİ GEREKECEK”
Euronews‘ün haberine göre; Başbakan Netanyahu Hamas militanlarının 7 Ekim’de gerçekleştirdiği kanlı katliamdan kendisinin sorumlu tutulacağını ancak bunun ancak İsrail’in Gazze operasyonundan sonra gerçekleşeceğini kabul etti.

“7 Ekim tarihimizde kara bir gündür” dedi. “Gazze çevresindeki güney sınırında yaşananların temeline ineceğiz. Bu fiyasko araştırılacak. Ben de dahil herkesin hesap vermesi gerekecek.”

BM’nin Filistinli mültecilere yönelik kuruluşu, İsrail’in felç edici hava saldırıları nedeniyle Gazze Şeridi’ndeki yardım operasyonlarının keskin bir şekilde kesilmesi gerekeceğini söyledi.

Gazze’deki hastaneler, kaynakları azalan yaralıların tedavisi için ellerinden geleni yapıyor.

“100’DEN FAZLA FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ”
19’uncu gününe giren savaş, her iki taraf için de Gazze’deki beş savaş arasında en ölümcül olanı. Hamas yönetimindeki Sağlık Bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, en az 6.546 Filistinlinin öldürüldüğünü ve 17.439 kişinin de yaralandığını söyledi.

İşgal altındaki Batı Şeria’da 7 Ekim’den bu yana şiddet ve İsrail baskınlarında 100’den fazla Filistinli öldürüldü, 1.650 Filistinli yaralandı.

Hamas’ın rakamlarını hastane müdürlerinden aldığını söylediği için ölü sayısı bağımsız olarak doğrulanamıyor.

İsrailli yetkililere göre İsrail’de 1.400’den fazla insan öldürüldü; bunların çoğu Hamas’ın ilk saldırısında ölen sivillerdi. İsrail ordusu Çarşamba günü Gazze’de kalan rehinelerin sayısını 222 kişiye çıkardı; bunlara saldırı sırasında Hamas tarafından yakalandığına inanılan yabancılar da dahil. Dört rehine serbest bırakıldı.

Bu arada Fransa, Gazze Şeridi’ndeki hastanelere yardım götürmek üzere bir Donanma gemisi gönderiyor.

FRANSIZ UÇAĞI TIBBİ YARDIM TAŞIMAK ÜZERE MISIR’A GELECEK
Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, geminin Akdeniz’deki Fransız askeri limanı Toulon’dan 48 saat içinde ayrılacağını söyledi.

Ayrıca Perşembe günü bir Fransız uçağı da konvoyla Gazze’ye tıbbi malzeme taşımak üzere Mısır’a gelecek.

Macron bu duyuruları, 7 Ekim’deki Hamas saldırısının ardından Fransa’nın desteğini ve dayanışmasını göstermek amacıyla İsrail’e yaptığı ziyaretle başlayan iki günlük Orta Doğu turu kapsamında Kahire’de yapmıştı.

Gezi, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmek üzere Batı Şeria’daki Ramallah’ta bir duraklamayı ve Çarşamba sabahı Kral II. Abdullah ile görüşmek üzere Ürdün’de bir başka durağı içeriyordu.

Antonio Guterres

İSRAİL, BM GENEL SEKRETERİ TERÖRÜ MEŞRULAŞTIRMAKLA SUÇLADI
İsrailli yetkililer Çarşamba günü, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, Hamas’ın İsrail’in güneyine yönelik ölümcül saldırısının “bir boşlukta gerçekleşmediği” ve bunun terörizmi meşrulaştırdığı yönündeki yorumu üzerine öfkelendi.

Dışişleri Bakanı Eli Cohen, X’te yaptığı paylaşımla Guterres’le yapılması planlanan toplantıyı iptal etti” “Dengeli bir yaklaşıma yer yok. Hamas gezegenden silinmeli!”

İsrail’in BM elçisi Gilad Erdan, İsrail’in dünyayla ilişkilerini yeniden düşünmesi gerektiğini söyleyerek istifasını istedi.

Ordu Radyosuna konuşan Erdan, Guterres’i katliamı meşrulaştırmakla suçlayarak, “BM temsilcilerine vize vermeyi reddedeceğiz. İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths’e vize vermeyi zaten reddettik” dedi. “Onlara bir ders vermenin zamanı geldi.”

İsrail’in tarihsel olarak BM ile gergin ilişkileri vardı ve bu durum onu ​​önyargılı olmakla suçluyor.

Salı günü Guterres, militan grubun en az 1.400 İsraillinin ölümüne ve 220’den fazlasının rehin alınmasına neden olan 7 Ekim saldırısının ateşlediği İsrail-Hamas savaşıyla ilgili özel bir Güvenlik Konseyi toplantısında konuştu.


Hamas yönetimindeki Sağlık Bakanlığı’na göre, İsrail hava saldırıları Gazze yerleşim bölgesinin geniş bir bölümünü yok etti ve geriye 2.700’ü çocuk olmak üzere en az 6.500 Filistinli öldürüldü.

BM şefi konseye “korkunç ve benzeri görülmemiş saldırıyı açıkça kınadığını” söyledi.

“Hiçbir şey sivillerin kasıtlı olarak öldürülmesini, yaralanmasını ve kaçırılmasını veya sivil hedeflere roket fırlatılmasını haklı gösteremez” dedi.

Ancak saldırıyı bağlamsallaştırması İsrail’de kargaşa yarattı. Guterres, “Hamas’ın saldırılarının boşlukta gerçekleşmediğini” kabul etmenin önemli olduğunu söyledi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com