Normalleşme takviminin detayları: İllerdeki kısıtlamalar nasıl kalkacak?

Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Kayıpmaz, belli kriterler üzerinden her ile puan verileceğini ve buna göre aşamalarla normalleşileceğini söyledi.

KRONOS 19 Şubat 2021 GÜNDEM

Önceki gün yapılan kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mart ayında normalleşmeye geçiliyor” açıklaması yaptı. ‘Normalleşme’ takvimine ilişkin detaylar paylaşan Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz ise belli kriterler üzerinden her ile puan verileceğini, belli bir puanın üzerinde olanların aşama aşama normalleşeceğini söyledi.

Normalleşme takvimiyle ilgili konuşan Kayıpmaz, “Şu anda Bilim Kurulumuz, Toplumda Salgın Yönetimi Alt Kurulu üyesi olan hocalarımız bir gösterge üstünde çalışıyor. Bu göstergenin çeşitli alt belirteçleri olacak. İllere 4 kritere göre puan verilecek. Bu toplamda belirlenecek puana göre, salgının ilgili yerleşim yerlerindeki artma, sabit seyretme veya azalma durumları göz önünde bulundurulacak” diye belirtti.


 

Kayıpmaz, “Azalma eğilimindeki illerde kısıtlamaların aşama aşama gevşetilmesi (sokağa çıkma yasakları, kafe, restoranlar ve kıraathanelerin açılması, yüz yüze eğitime geçilmesi gibi) söz konusu” olacağını belirten Kayıpmaz, “Belirli aralıklarla yapılacak değerlendirmelerde bir artış eğilimi olması halinde, kısıtlamaların yeniden arttırılması gündeme gelebilecek” dedi.

Hürriyet’ten Meltem Özgenç’in haberine göre, Kayıpmaz bu kriterleri şöyle sıraladı:

1- İllerdeki 7-14 günlük vaka sayıları;

2- Testte pozitiflik oranları;

3- Yoğun bakım doluluk kapasiteleri ve servislere yeni hasta yatış durumu;

4- İllerdeki aşılama durumu.

 

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com