Odatv: TSK içinde Erdoğan’a yakın generaller tasfiye ediliyor

Müyesser Yıldız: AKP'ye yakın bazı isimler, -TSK içinde- “Erdoğan'ı besleyen bilgi kaynaklarının”kesildiğini... şunları anlattı: “Erdoğan ilave bilgileri kimlerden alıyordu? Adnan Tanrıverdi'den. O gitti. Cihat Yaycı gitti. Son olarak Kutlay Demir'e yapılan operasyon da gerçekte Şirin Ünal'ın devre dışı bırakılmasıdır.

KRONOS 07 Şubat 2021 GÜNDEM

Odatv yazarı  Müyesser Yıldız, Türk Silahlı Kuvvetleri içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a  yakın generallerin tesfiye edildiğini ve Erdoğan’ın besleyen bilgi kaynaklarının kesildiğini iddia etti.

Yıldız, AKP’ye yakın bazı isimlerin, son olarak Genelkurmay Karargahı ‘nın Erdoğan’la yakın çalıştığı bilinen Hava Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanı Tümgeneral Kutlay Demir’den emekli olmasını istemesini bu tasfiyenin yeni bir adımı olarak gördüklerini ve “Erdoğan -TSK içinden kimlerden alıyordu? Adnan Tanrıverdi’den. O gitti. Cihat Yaycı gitti. Son olarak Kutlay Demir’e yapılan operasyon da gerçekte Şirin Ünal’ın devre dışı bırakılmasıdır. Dahası, gerek Cihat Yaycı gerekse de Kutlay Demir’in FETÖ’yle mücadelede yaptığı iş ve işlemlerin tartışmaya açılmasıdır.’ dediklerini öne sürdü.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanı Tümgeneral Kutlay Demir’in 15 Temmuz’un ardından iki kez terfi ettirildiğini önce Tuğgeneral, sonra Tümgeneral olmasına rağmen görev yeri değiştirilmediğini belirten Odatv yazarı Yıldız, ‘Tam 5 yıl süren bu görevi sırasında Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda binlerce“FETÖ’cünün” tasfiyesi gerçekleştirildi. Hemen hepsinin altında Demir’in imzası vardı. Bu görevi yürütmesini bizzat Erdoğan’ın istediği ve Erdoğan’la doğrudan görüşebilen isimlerden birisi olduğu da konuşuldu.’ ifadelerini kullandı.

Müyesser Yıldız şunları yazdı:

15 Temmuz’dan önce TSK’daki“FETÖ’cülerin” tespiti için özel bir komisyon kurulduğu, MİT ve Emniyet dışında “hassas kaynaklardan” da bilgi alındığı hatırlanacaktır.

Sözkonusu “hassas kaynaklar”, MGK Genel Sekreterliği ve Devlet Denetleme Kurulu Başkanlığı dışında, bazı muvazzafa ve emekli askerler ile AKP Milletvekili Şirin Ünal’dı.

Ve bu yapılan çalışmalar kapsamında “Kaynak-4”Kutlay Demir için 29 Haziran 2016’da, “Terfi etmeli. (Eşi türbanlı). Hükümet yanlısı”diye bilgi vermişti.

Bunları nereden biliyoruz? Genelkurmay Çatı Davası iddianamesinin ek klasörlerinden.

Haliyle böyle bir ismin beklenmedik bir şekilde emeklilik dilekçesi vermesi şaşkınlık yarattı, buna dair değişik yorumlar yapıldı.

Demir’in emeklilik dilekçesini vermesiyle ilgili son durum ve bilgilere gelelim.

İddialara göre, tam olarak şunlar yaşanmış:

Kutlay Demir, Genelkurmay Karargâhı’na çağrılıp, “Artık Reis seninle çalışmak istemiyor. Emeklilik dilekçeni versen iyi olur”denmiş.

Demir de büyük bir şaşkınlıktan sonra istenileni yapmış.

Sonrasında ortalık fena karışmış.

Demir’i tanıyan ve ilk eşinden yıllar önce ayrılıp ikinci evliliğini yaptığını, eşinin çarşaflı değil türbanlı olduğunu bilen bazı AKP milletvekilleri, Erdoğan’a ulaşıp gerçeği öğrenmeye çalışmış.

Yavuz’un bu tespitlerine karşılık, “FETÖ’yle mücadelede” yer alan, AKP’ye yakın bazı isimler, “Erdoğan’ı besleyen bilgi kaynaklarının”kesildiğini vurgulayarak, şunları anlattı:

“Erdoğan ilave bilgileri kimlerden alıyordu? Adnan Tanrıverdi’den. O gitti. Cihat Yaycı gitti. Son olarak Kutlay Demir’e yapılan operasyon da gerçekte Şirin Ünal’ın devre dışı bırakılmasıdır. Dahası, gerek Cihat Yaycı gerekse de Kutlay Demir’in FETÖ’yle mücadelede yaptığı iş ve işlemlerin tartışmaya açılmasıdır. Bir başka önemli nokta; TSK’da hâlâ çok sayıda FETÖ’cü var. Ancak şu anda toplamda sayıları 500’ü geçmeyecek başka cemaatler ön plana çıkarılarak, hedef saptırılıyor.”

Görünen o ki, TSK’da “hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler oluyor”…

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com