ODTÜ’de ‘Devrim’ diyenlere soruşturma

ODTÜ Rektörlüğü "Şenlik devrim sahnesiz olmaz" eylemini gerekçe göstererek soruşturma açtı. Emek Gençliği soruşturmalara “ODTÜ öğrencilerinin mücadelesi soruşturmalarla bitmeyecek” diye tepki gösterdi

KRONOS 13 Mayıs 2024 GÜNDEM

ODTÜ öğrencileri, geleneksel 35. Bahar Şenliği’nde Devrim Stadyumu’nda her zaman kurulan sahneyi yasaklayan kayyum rektörlerine karşı tepkilerini sürdürmeye devam ediyor.

10 gün boyunca Rektörlük binası önünde kalan ve farklı zamanlarda yürüyüşler gerçekleştiren öğrencilere soruşturmalar açıldı.

Soruşturmaların 18 Nisan ve 24 Nisan – 05 Mayıs olarak ayrılması dikkat çekti. Edinilen bilgilere göre toplamda 96 öğrenciye soruşturma açıldı.

HUZUR BOZUCU EYLEMLERDE BULUNMAK
İlk olarak 18 Nisan tarihinde gerçekleşen yürüyüş sebebiyle 20 öğrenciye soruşturma açıldığı öğrenildi. Öğrencilere iletilen metinde, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun “Öğrenme ve öğretme hürriyetini engelleyici veya yükseköğretim kurumlarının işleyiş ve huzurunu bozucu eylemlerde bulunmak” maddesi gerekçe olarak gösterildi.

Bu madde kapsamında öğrencilere 1 hafta ila 1 ay arası uzaklaştırma talebiyle soruşturma açıldı.

“HİZMET ENGELLEYİCİ EYLLEMLER”
İlk grubun da büyük çoğunluğunun içerisinde olduğu 76 kişiye ise 24 Nisan – 05 Mayıs arasında rektörlük binası önünde çadırda kalarak eylemlilik gösterdikleri gerekçesiyle başka bir soruşturma açıldı.


Bu metine ise ilk metinde bahsedilen suça ek olarak “Yükseköğretim kurumlarında işgal ve benzeri fiillerle yükseköğretim kurumunun hizmetlerini engelleyici eylemlerde bulunmak” maddesi eklendi. Bu doğrultuda bir yarıyıl için uzaklaştırma cezası öngörüldüğü belirtildi. Öğrenciler, önümüzdeki günlerde savunmalarını yapacaklar.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com