ODTÜ’ye siber saldırı: Bütün öğrenciler ve akademisyenlerin verileri korsanların elinde

Türkiye'nin en saygın üniversitelerinden biri olan ODTÜ, siber saldırıya uğradı. Öğrenci ve akademisyen verilerinin sızdığı iddia ediliyor.

KRONOS 22 Eylül 2023 GÜNDEM

Türkiye’nin en saygın üniversitelerinden biri olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), bilgisayar korsanlarının hedefi oldu. Türkiye’nin en iyi üniversitesinin verileri ilk olarak 9-10 Eylül tarihlerinde sızdırılmaya başlanmış.

Sosyal medya platformu X’te (eski adıyla Twitter) dün gece saatlerinde @DailyDarkWeb kullanıcı isimli bir hesap bir gönderi paylaştı. Paylaşılan gönderide KromSec isimli bir bilgisayar korsanı grubunun, “Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri” olan ODTÜ’nün verilerini sızdırdığı iddia ediliyor.

Dark Web’de paylaşılan gönderide ODTÜ’nün verilerini sızdırdığını iddia eden KromSec isimli bilgisayar korsanı grubu şöyle diyor:

“Orta Doğu Teknik Üniversitesi, ülkedeki en iyi üniversitelerden biri. Keşke güvenlik seviyeleri de ‘en iyilerden biri’ olsaydı!

Düzinelerce öğrenciyi, akademisyeni ve bilgi sistemerini barındıran ODTÜ’nün üniversite veritabanı sızdırıldı.

Öğrencileri sevdiğimiz bilinen bir gerçek 🙂

Bu yüzden sadece akademisyenleri içeren bir tablo paylaşıyoruz ve üniversite yönetimine KromSec’in sistemlerine girdiğini hatırlatıyoruz!

Neden ülkedeki en iyi öğrencieri bünyenizde bulundurmanıza rağmen güvenlik sisteminiz ‘en iyisi’ değil?

–KromSec“

ODTÜ’DEN HERHANGİ BİR AÇIKLAMA YOK FAKAT İDDİALAR DOĞRULANDI

ODTÜ’nün verilerinin sızdırıldığı iddiası hakkında henüz herhangi bir resmi otoriteden açıklama yapılmadı. Ancak veri kurtarma sektöründe ismini duyurmuş bir yazılımcı olan Habib Karataş, bu gönderinin altında şu açıklamalarda bulundu.

Habib Karataş’a göre, ilk sızıntılar 12 gün önce gerçekleşmiş ve bu konu hakkında üniversite yönetimi ile iletişime geçilmiş. Fakat bu görüşmelerin ardından üniveriste yönetimi durumu ciddiye almamış ve KromSec de sızdırdığını iddia ettiği verileri paylaşmaya karar vermiş.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com