‘Oğlum gözlerimin önünde eriyor’: KHK’lı biyolog 9 aydır tahliye edilmiyor

Ağustos 2016'dan bu yana tutuklu olan ve 3 cezaevi değiştiren KHK'lı biyolog Gelen, 5 kez Kurul'a çıkmasına rağmen denetimli serbestlik hakkı elinden alınarak tahliye edilmiyor. Şimdi gözler İskenderun T Tipi Cezaevi İdari ve Gözlem Kurulu'nda.

SEVİNÇ ÖZARSLAN 30 Mart 2024 GÜNDEM

Hatay Dörtyol Devlet Hastanesinde görev yaparken ihraç edilen ve 20 Ağustos 2016’dan bu yana tutuklu olan KHK’lı biyolog Muharrem Gelen, 28 Haziran 2023’te denetimli serbestlik hakkı kazanmasına rağmen yaklaşık bir yıldır keyfi olarak tahliye edilmiyor.

Sincan T Tipi Kapalı Cezaevi İdari ve Gözlem Kurulu tarafından denetimli serbestlik hakkı üç kez gasp edilen 37 yaşındaki Gelen’in, ‘koğuşunda bulunan diğer hükümlü ve tutuklularla iyi geçinmesine, kurum personeline karşı uygunsuz davranışının olmamasına’ rağmen ‘örgüt hakkında bilgi paylaşımında bulunmaması’ gerekçe gösterildi ve samimiyetinin tasdik edilmemesine karar verildi.

“ÇOCUĞUM GÖZLERİMİN ÖNÜNDE ERİMEKTEDİR”

TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na dilekçeler yazarak Sincan T Tipi Kapalı Cezaevi İdari ve Gözlem Kurulu’nun verdiği hukuksuz kararları dile getiren Muharrem Gelen’in babası Ahmet Gelen, “Oğlum ileri seviye Çölyak hastası olmakla birlikte birçok hastalığı da mevcuttur. Ekte gönderdiğim evraklarda bunu delillendirmiş bulunmaktayım. Oğlumun durumu bu şekildeyken cezasının ¾’ünün infaz edilmesine rağmen halen cezaevinde tutuklu bulunmaktadır.” dedi.

Oğlunun hastalığına uygun diyet yemeği verilmediğini de belirten Gelen, “Bu yüzden de çocuğum gözlerimin önünde hızlı bir şekilde erimektedir. Bunun sonucunda doğacak elim hadiselerin önüne geçilmesi kanaatindeyim.” diye yazdı.

“SAĞLIK İMKANLARINA ULAŞIMI ENGELLENMEKTEDİR”

Gelen şöyle devam etti: “6 Şubat 2023’te Hatay’daki deprem hadisesinden sonra Arsuz T Tipi Kapalı C.İ.K ‘dan Sincan T Tipi Kapalı C.İ.K’na sağlık durumunun karşılanamaması nedeniyle gönderilen oğlumun şu an glüten diyeti kesilmiştir. 3 aydır uygulanan diyet programının yerine direkt glüten (bulgur, şehriye vb.) ihtiva eden öğünler verilmeye başlanmıştır. Kurumun bu tutumu (sağlık raporu olmasına rağmen) sağlık imkanlarına ulaşımını engellemektedir. Yapılan bu eylemlerin kuruma gönderilme amacı ile ters düştüğü görülmektedir.

28.06.2023 tarihinde denetimli olarak tahliye kararının verilmesi gerekirken İdari Gözlem Kurulu marifetiyle 3 ay uzatılmasına karar verilmiş ve bir sonraki olacak kurul toplantısını 13.09.2023 olarak atamıştır. Gerekli itirazların yapılmasına rağmen olumlu bir sonuç alınamamış ve 13.09.2023 tarihinde gerçekleştirilen ikinci kurul kararı bir önceki kurul kararından farklı olmayacak şekilde yinelenmiştir. Sağlık durumunun giderek kötüleşmesinin yanı sıra cezaevinde gerekli imkan ve koşulların sağlanmamasına karşın tutukluluğunun devamlı ötelenmesi azımsanmayacak derecede mağduriyet oluşturmakta birlikte oğlumun sağlığını da tehlikeye atmaktadır.”

DEM Milletvekili Öme Faruk Gergerlioğlu tarafından durumu gündeme getirilen Muharrem Gelen, geçtiğimiz ocak ayında Sincan’dan İskenderun T Tipi Cezaevine sevk edildi. Üç aydır İskenderun’da bulunan ve aynı sağlık sorunlarını burada da yaşayan Muharrem Gelen, 9 Nisan’da beşinci kez cezaevi kuruluna çıkarılacak.

MALATYA İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİNDEN MEZUN OLDU

Malatya İnönü Üniversitesinden mezun olduktan sonra Kayseri Doğumevinde biyolog olarak çalışmaya başlayan Muharrem Gelen, daha sonra Hatay Doğumevine atandı. 20 Ağustos 2016’da tutuklanmadan önce Hatay Dörtyol Devlet Hastanesi’nde geçici olarak görev yapan Gelen, Gülen cemaatine yönelik soruşturmalar kapsamında tutuklandı.

Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yargılanan Gelen’e, Bank Asya’ya para yatırmak, ByLock iddiası ve tanık ifadesine dayanılarak 10 yıl 6 ay ceza verildi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 26 Eylül 2023’te açıkladığı KHK’lı öğretmen Yüksel Yalçınkaya kararına göre, bankaya para yatırmak, derneğe üye olmak, Bylock kullanmak, gazeteye abone olmak, çocuklarını kapatılan okullara göndermek ve benzeri eylemler, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 7. maddesinde belirtilen “kanunsuz suç olmaz” ilkesine göre suç teşkil etmiyor. Sözleşmenin tarafı olan Türkiye dahil tüm ülkelerin AİHM kararlarına uyma zorunluluğu bulunuyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com