Öğrenci sayısı artıyor, yurt kapasitesi azalıyor: 2021’de 20 KYK yurdu kapatıldı

Türkiye uzun zamandır yurt problemini konuşuyor. Yüksek fiyatlar ve kapasite yetersizliğinden sonra cemaat yurdunda yaşanan intihar, bir kez daha 'devlet yurtları yeterli mi' sorusunu sordurttu. Türkiye'de 2021 yılında öğrenci sayısı artarken, yurt kapasitesi de azalma gösterdi.

TARIK ENGİN 12 Ocak 2022 GÜNDEM

Türkiye, Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara’nın ailesinin yönlendirmesiyle kaldığı cemaat yurdunda baskı gördüğünü için yaşamına son vermesini tartışıyor. Uzun zaman sonra yüz yüze eğitime geçen Türkiye’de eğitim döneminin başında yurt problemi de yaşanmıştı. Peki, Türkiye’de kaç tane devlet yurdu var? Türkiye’deki yurtların kapasitesi yeterli mi?

ÖZEL YURTLARIN SAYISI, KYK YURTLARINI 6’YA KATLADI

MEB’in her sene yayımladığı Örgün Eğitim İstatistikleri raporlarına bakıldığında, özel yurt ve devlet yurtlarının sayısı 2021 yılında azalma gösterdi. Herkese kapılarını açmayan ve başvuru usulü sonucu kabul veren devlet yurtlarının (KYK) sayısı 2021 yılında 773 olarak açıklandı. 2020 yılında 793 olan KYK yurt sayısı bir senede 20 adet birden azaldı.

MEB’in verilerine göre, özel yurtların sayısı da azalma gösterdi. Türkiye genelinde KYK yurt sayısını nedereyse 6’ya katlayan özel yurtlar, 2020 yılında 4 bin 614 adet iken, 2021 yılında bu sayı 4 bin 406’ya geriledi. MEB verilerine göre 2016’dan bu yana yurt sayısında kayda değer bir artış yok. Devlet yurtlarının sayısı özel yurtlara göre yıllar içinde daha düşük oranda artmış durumda.

YÜKSEKÖĞRETİME KAYITLI ÖĞRENCİ SAYISI ARTARKEN, YURTLARDAKİ KAPASİTE ERİYOR

Yükseköğretim Kurumu’nun (YÖK) verilerine göre, Türkiye’de örgün eğitim gören üniversite öğrencisi sayısı 2021 yılı itibarıyla 3 milyon 801 bin 294’e yükseldi. YÖK’ün verilerine göre, öğrenci sayısında artış yaşayan Türkiye’de yurt kapasitelerinde de azalma meydana geldi. Öğrenci sayısı son 1 senede yüzde 3 artarken, KYK yurtlarının kapasitesi de bir önceki yıla göre yüzde 1,5’lik bir düşüş gösterdi.

KYK yurtlarının 2020 yılındaki kapasitesi 703 bin 175 iken, bu sayı 2021 yılında 695 bin 834’e geriledi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2020/21 raporundaki verilere göre Türkiye genelinde vakıf ve derneklerin toplam yurt kapasitesi 263 bin 923. Fakat bu yurtlarda 222 bin 453 yatak boş durumda gözüküyor. Öğrencilerin ve velilerin ilk tercihleri vakıf ve dernek yurtları olmuyor.


 

İSTANBUL’DA YURTLAR YETERSİZ

Türkiye’nin nüfusu en kalabalık şehri olan İstanbul, aynı zamanda bünyesinde en fazla üniversite öğrencisi bulunduran il konumunda. YÖK’ün verilerine göre, İstanbul’da örgün öğretim gören üniversite öğrencilerinin sayısı 802 bin 131. İstanbul’da öğrenci sayıları giderek artıyor. Artan öğrenci nüfusunun karşılaştığı en büyük problemlerin başında da yetersiz kalan yurtlar geliyor.

İstanbul’da yer alan KYK yurtlarının toplam kapasitesi 2021 yılında 24 bin 831 olarak açıklandı. Bu veriler ışığında, devlet İstanbul’da okuyan her 32 üniversite öğrencisinden sadece birine yurt imkanı sağlayabiliyor. İstanbul’da öğrenci sayısında artış yaşanırken, KYK yurtlarının da kapasitesi azalma gösteriyor. Öte yandan, diğer büyük şehirler Ankara ve İzmir’de de KYK yurtlarının kapasiteleri azalmaya devam ediyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com