Öğrenciler Romanya’nın ilk mini uydusunu geliştirdi: Gelecek yıl uzaya fırlatılacak

Öğrenciler eliştirdikleri Romanya’nın ilk mini uydusu ‘ROM-2’yi önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde dünya yörüngesine fırlatmayı planlıyor.

HAYRİ GÜL 22 Ağustos 2022 YAŞAM

Uluslararası Bükreş Bilgisayar Lisesi (ICHB) öğrencileri, geliştirdikleri Romanya’nın ilk mini uydusu ‘ROM-2’yi önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde dünya yörüngesine fırlatmayı planlıyor.

UYDULARINI FIRLATMAK İÇİN İSKOÇYA’YA GİDECEKLER
Lumina Eğitim Kurumlarına bağlı faaliyet gösteren ICHB’de eğitim gören ve yaşları 15 ile 18 yaş arasında değişen 9 öğrenciden oluşan ekip, geliştirdikleri uyduyu 2023 yılında ‘SpaceX Falcon’ roketiyle dünya yörüngesine fırlatmayı hedefliyor. Öğrencilerin gelecek yıl uyduyu roketle fırlatma entegrasyonunda görev almak üzere İskoçya’nın Glasgow kentine gideceği belirtildi.

ALBA ORBİTAL’ ŞİRKETİ ÖĞRENCİLERLE ANLAŞMA İMZALADI
Dünyada mikro uyduların yapım ve fırlatılmasında dünya lideri olan Alba Orbital’dan yapılan açıklamada, Romen öğrencilerin mini uydusunun fırlatılmasında yardımcı olacaklarını, bu amaçla ICHB öğrencileri ile bir anlaşma imzaladıklarını duyurdu. Şirket, mini uydunun kendi alanında Romanya’nın ilk uydusu olma özelliği taşıdığını da kaydetti.

‘İNSİYATİFİ GÖRMEK İLHAM VERİCİ‘
Alba Orbital CEO’su ve Kurucusu Tom Walkinshaw, “15 yaşlarında olan bu öğrencilerin kendi uzay uydularını fırlatmak için gereken güce ve inisiyatife sahip olduklarını görmek gerçekten ilham verici!” değerlendirmesini yaptı.

‘UZAY SERÇESİ’ UYDUSUNUN MİSYONU: YERYÜZÜNÜ GÖRÜNTÜLEMEK
Bilim, uzay ve teknoloji alanındaki tutku ve merakları ile hayallerini gerçekleştirmeyi başaran ICHB öğrencilerinin; 5X5X5 cm boyutunda ve 250 gram ağırlığa sahip ‘uzay serçesi – Space Sparrow’ adı verilen mini uydunun görevi ise, dünya yörüngesine oturtulduktan sonra yeryüzünü görüntüleyecek.

‘TEKNOLOJİYİ KÜÇÜK KÜPLERE ENTEGRE EDEBİLİRSİNİZ’
ICHB uzay ekibi (RomSpace) adına konuşan iddialı mini uydu projesinin grup lideri Filip Buşcu ise mini uydu çalışmaları hakkında yaptığı açıklamada, “Üç yıldan fazla bir süre önce nano ve küçük uydularla ilgilenmeye başladığımızda bunu başarabileceğimize inanıyordum. Teknolojiyi bu küçük küplere entegre etmek harika” dedi.

‘ROM-2’ mini uydusunun mimarı öğrenciler, bu projeden sonraki hedeflerini ise, “dünya yörüngesinin ötesine geçecek daha gelişmiş uydular geliştirip uzaya fırlatmak ve çalışmalarımızı daha da geliştirmek..” şeklinde özetliyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com