OHAL Komisyonu 15 KHK’lıyı öldükten sonra işe iade etti

KESK Başkanı Mehmet Bozgedik, yargı kararına rağmen KHK ile ihraç edilen kamu görevlilerinin görevlerine dönüşlerinin engelendiğini söyledi. OHAL komisyonunun kapatılmasını isteyen Bozgeyik, 15 ihraç kamu görevlisine öldükten sonra görevlerine dönüş izni verildiğini kaydetti.

KRONOS 10 Ocak 2022 GÜNDEM

KHK’lı kişilerin incelemesini yapmak için Cumhurbaşkanlığına bağlı kurulan OHAL Komisyonu, aradan geçen 5 buçuk yıla rağmen 126 bin dosyanın tamamını inceleyemedi.

Komisyon şu ana kadar incelediği dosyaların yüzde  87’sine ‘ret’ yanıtı verdi. Komisyonun İşe geri dönmesi konusunda olumlu yanıt verdiği dosyaların sayısı ise 16 bin 60.

15 KİŞİ MEZARDA İŞE DÖNDÜ

OHAL Komisyonu’nun süreci yavaş işletmesi nedeniyle çoğu KHK’lı işine giremediği için psikolojik sıkıntı yaşadı, birçoğu da ülkeyi terk etti.

Komisyonun işe geri iade edilmesi yönünde karar verdiği 15 kişinin ise aradan geçen 5 buçuk yılda hayatını kaybettiği ortaya çıktı. Yani OHAL Komisyonu, 15 kişiyi işine mezarda iade etti.

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, KHK’lıların yargı kararlarına rağmen işlerine geri dönemediklerini belirterek, “23 Ocak 2017’de OHAL Komisyonu kuruldu. Cumhurbaşkanlığına bağlı çalışan bu komisyonun hukuki bir yönü bulunmuyor, tamamen taraflı bir yapı. Defalarca bu komisyonun lağv edilmesi gerektiğini söyledik” dedi.

‘KOMİSYON BİLEREK YAVAŞ ÇALIŞTI’

15 üyesinin OHAL Komisyonu tarafından öldükten sonra işe iade edilmesine dair de konuşan Bozgeyik, “Dosyaların inceleme sürecinde hayatlarını kaybettiler, komisyon bilerek yavaş çalıştı. Bu arkadaşlarımızın hakları geri iade edilemeyecek. Dolayısıyla bu komisyonun kapatılarak, arkadaşlarımızın hukuka uygun şekilde görevlerine iade edilmesi gerekmektedir” dedi.

Mahkemelerin verdiği kararlara rağmen komisyonun, kendini hukuki bir yerde tutuyor olmasının altını çizen Bozgeyik, “İşe iade edilen 16 bin 60 kişiye tazminat ödendi. Geçmişe yönelik alacakları ile beraber devletin kasasından toplamda devlet 10 milyar TL çıktı. KHK’ler, devlete maddi olarak da yük getirmiştir” dedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com