OHAL Komisyonu: Dosyalar 2 yılda bitecek dediler, 5 yıla uzatıldı

KHK’lılar, yıllardır OHAL Komisyonu’ndan olumlu ya da olumsuz bir karar çıkmadığı için mahkemelere başvuramıyor.

KRONOS 25 Aralık 2020 GÜNDEM

KRONOS – 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) işlerinden edilen yüz binlerce insanın yargıya ulaşmasının önündeki en büyük ‘yasal’ engel olan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun görev süresi bir yıl daha uzatıldı.

Kurulduğunda dosyaları “iki yılda inceleyeceği” söylenen OHAL Komisyonu, KHK’lılar için süreci uzatan, yargıya ulaşmayı engelleyici bir yapıya büründü. 4.5 yıldır dosyası bekleyen pek çok KHK’lı OHAL Komisyonu’nun iktidarın kişilerin mahkemelere ulaşmasından önceki ‘oyalama’ safhası olduğunu düşünüyor.

OHAL Komisyonu’nun görev süresinin bir yıl uzatılmasına kendisi de KHK’lı olan ve geçtiğimiz günlerde başvurusu reddedilen HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu tepki gösterdi. Gergerlioğlu, sosyal medya hesabındaki paylaşımında, “Şu rezalete bakar mısınız..!? Zorbalığa uğrayan onbinlerce kişi 4.5 yıldır bir mahkemeye kavuşamıyor. Anayasaya aykırı ve onu çiğneyen komisyon, insanların yargıya kavuşmasını engelliyor. Dosyalar 2 yılda bitecek diye başladılar, 5. yıla uzatıldı!!! Nasıl bir zulüm bu???” ifadelerini kullandı.

“16 BİN İNSAN BU SAHTEKÂRLARIN KARAR VERMESİNİ BEKLİYOR”

Ankara Defterdarlığı’ndan ihraç edilen ve yıllardır “işimi geri istiyorum” eylemleri yapan KHK’lı Cemal Yıldırım ise “16.000 insan, bu sahtekar kurulun haklarında karar vermesini bekliyor. Ekmek elden su gölden altlarında makam arabaları özel maaşlar, makam odaları ile insanların gelecekleri hakkında karar veriyorlar” dedi.

Yıldırım, “1 yıl daha yiyin efendiler 1 yıl daha. Hepsi burnunuzdan fitil fitil gelecek” yorumunda bulundu.

OHAL Komisyonu’na bugüne kadar 126 bin 300 başvuru yapıldı. Bu başvuruların 97 bin 570’i reddedilirken, sadece 12 bin 680’i kabul edildi. Komisyon tarafından incelemesi devam eden başvuru sayısı 16 bin 50 olarak açıklandı.

Olağanüstü hal kapsamında yayımlanan KHK’lar ile 125 bin 678’i kamu görevinden çıkarma (3.213 rütbe alma, 270 yurtdışı öğrencilikle ilişiği kesilme, 2.761 kurum ve kuruluş kapatma) olmak üzere toplam 131 bin 922 “tedbir” işlemi gerçekleştirildi.

Komisyon, geçtiğimiz günlerde bundan sonra ihraç edilmiş kişilerin dosyalarını incelerken kurumlarından görüş soracağını açıklamıştı. İdai tasarruflarla ihraç listelerine eklenen kişilerin, yine aynı idarelere sorulması ise kafalarda soru işaretleri doğurdu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com