Okula işkenceci askerin adını verdiler: Özel köşe açıp, lokma döktüler…

Buca Belenbaşı Köyü'nde bulunan Belenbaşı İlkokulu'nun binasının yıkılmasının ardından yeni binaya işkenceci Esat Oktay Yıldıran'ın ismi verildi. 12 Eylül darbesi sonrası Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi'ndeki yüzlerce işkence vakası ile bilinen Yıldıran'ın adının okula verilmesi büyük tepki çekti.

KRONOS 26 Aralık 2023 GÜNDEM

İzmir’in Buca ilçesi Belenbaşı Köyü’nde bulunan bir ilkokula, 12 Eylül 1980 darbesinden sonra Diyarbakır E Tipi Askeri Cezaevi’nde tutsaklara yönelik işkenceleri ile bilinen Esat Oktay Yıldıran’ın ismi verildiği ortaya çıktı.

Edinilen bilgiye göre okula geçtiğimiz mayıs ayında bu isim verildi. Belenbaşı Köyü’nde bulunan Belenbaşı İlkokulu’nun yıkılarak yeniden yapılması sonrasında yeni açılan okul binasına “Buca Belenbaşı Şehit Esat Oktay Yıldıran İlkokulu” ismi konuldu.

İzmir Buca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün internet sitesinde yapılan duyuru ile bugün işkenceci Esat Oktay Yıldıran’ın adının Belenbaşı İlkokuluna verilmesinin töreninin yapıldığı belirtildi.


 

Buca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘isim değişikliği’ törenine Yıldıran’ın ailesi ve bürokratlar katıldı. Okul önünde Yıldıran için lokma dökülüp ikram edildi. Okulda Esat Oktay Yıldıran adına bir ‘Şehit Köşesi’ açıldı. Yıldıran’ın görev yaptığı Diyarbakır Cezaevi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla geçen yıl müzeye çevrilmişti.

BÜYÜK TEPKİ ÇEKTİ

Diyarbakır Cezaevi’ndeki işkenceyle ölümlerin sorumlusu olarak hafızalara kazınan bir ismin bir ilkokula verilmiş olması muhalefet partilerinden büyük tepki aldı.

DEM Parti Kars Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, adının utançla tarihe gömülmesi gereken bir ismin okula verilmiş olmasına tepki göstererek “Çocuklara rol model diye işkencecileri göstermenize izin vermeyeceğiz!” dedi:

GERGERLİOĞLU: BU NASIL BİR SKANDAL

DEM Parti Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğluu, “Bu nasıl bir skandal” diyerek “Öğrencilerin onun gibi mi olmasını istiyorsunuz?” diye sordu. Gergerlioğlu, “İnsanlığa karşı korkunç suçlar işleyen bir işkenceci başının adını okula vermişler!!!@tcmeb bu suçtur! Öğrencilerin onun gibi olmasını mı istiyorsunuz?” ifadelerini kullandı.

DEVA PARTİLİ EKMEN: CUMHUR İTTİFAKI NEDİR’İN ÖRNEĞİ

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, “Cumhur ittifakı nedir? sorusunun yanıtı olarak paylaştığı skandal için şunları yazdı:

“İşkenceci Esat Oktay Yıldıran’ın isminin bir okula törenle verilmesi, kimsenin biz ne yapıyoruz acaba diye sor(a)mamasıdır.”

DEVA PARTİLİ YENEROĞLU: MEB DERHAL DÜZELTMELİ VE ÖZÜR DİLEMELİ

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu da “12 Eylül darbesi sonrası Diyarbakır Cezaevi İç Güvenlik Komutanı olarak yüzlerce insanı işkenceden geçiren, en az 30 kişinin ölümüne sebep olan ve insanlık dışı muameleleriyle özellikle Kürt vatandaşlarımızın hafızalarından silinmeyen bir insanın adını bir okula vermek kesinlikle kabul edilemez” diyerek Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) derhal bu hatadan dönmesi gerektiğini belirtti.

CHP’Lİ SALICI: DARBE KARŞITI SÖYLEMLERİNİZ PUL PUL DÖKÜLÜYOR

CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, “Hayrola, 60 kişinin işkenceyle öldürülmesinden sorumlu tutulan birini çocuklarımıza kahraman diye mi tanıtıyorsunuz?” diyerek yapılanın 12 Eylül’le hesaplaşmak değil, kucaklaşmak manasına geldiğini söyledi.

Salıcı, şöyle yazdı: “Hayrola, 60 kişinin işkenceyle öldürülmesinden sorumlu tutulan birini çocuklarımıza kahraman diye mi tanıtıyorsunuz? Darbe karşıtı söylemlerinizin incileri pul pul dökülüyor. Sizin bu yaptığınıza 12 Eylül’le hesaplaşmak değil, kucaklaşmak denir. Madem bu kadar muteberdi, 2010’da niçin ismini anıtlardan sildiniz? Türkiye’yi yücelten laiklik gibi bir değerden rahatsız olan Milli Eğitim Bakanı’nın yeni diye pazarladığı şey 12 Eylül’ün darbecileri ve işkencecileri mi?”

ESAT OKTAY YILDIRAN KİMDİR?

Esat Oktay Yıldıran, 12 Eylül darbesi sonrasında Diyarbakır Cezaevi’nde İç Güvenlik Komutanı olarak görev almış subaylardan biri. Burada yaptığı işkenceler ve uyguladığı insanlık dışı yöntemlerden sağ kurtulan isimlerden bazıları, PKK’nın kuruluşunda rol aldı.

Yıldıran’ın yaptığı işkenceler arasında köpeğine saldırtmak, dayak, kadınlara cinsel işkenceler, çıplak şekilde spor yaptırmak, gezdirmek ve tecavüz, erkeğin cinsel organına ip bağlatarak koşturmak, İstiklal Marşı dinleterek dayak, dışkı yedirmek, makata cop sokmak gibi şiddet uygulamaları vardı.

Kürt siyasetçilerden Ahmet Türk, Celal Paydaş, Mustafa Çakmak, Orhan Miroğlu, Selim Çürükkaya, Şükrü Gülmüş, Nurettin Yılmaz ve Gültan Kışanak gibi isimler de Yıldıran’ın işkencelerine maruz kalan isimler arasında yer alıyor.

Eski HDP Milletvekili Altan Tan, babası Bedii Tan’ın oruçlu haliyle önce dayak yediğini, ardından lağım pisliği yedirilerek hastalandığını ve bu şekilde öldüğünü açıklamıştı.

Yıldıran’ın yönetimindeki cezaevinde 34 mahpus öldü. Bunlar arasında 1982’de Ferhat Kurtay, Necmi Öner, Mahmut Zengin ve Eşref Anyık kendilerini yakarak hayatlarına son verirken, Mazlum Doğan, Kemal Pir, Bedii Tan, Necmettin Büyükkaya, Remzi Aytürk gibi isimler ya kendini astı, ya açlık grevinde öldü ya da dayakla öldürüldü.

1949 doğumlu Yıldıran, 22 Ekim 1988’de İstanbul, Ümraniye’de, eşi ve 2 çocuğu ile birlikte bindiği halk otobüsünde iddiaya göre öldürüldü.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com