Son 125 yılın ‘en iyi’ kitabı Bülbülü Öldürmek

New York Times kitap ekinin 125. yaşını kutlamak için yaptığı ankette okurlar "125 yılın en iyi kitabı" olarak Harper Lee'nin Bülbülü Öldürmek romanını seçti.

RÜYA KARLIOVA 04 Ocak 2022 KÜLTÜR

New York Times kitap eki 125. yılında okurlarına “125 yılın en iyi kitabı hangisi?” sorusunu yöneltti. 67 ülke ve 50 eyaletten gelen 200 bin cevaba göre okurlar son 125 yılın en iyi kitabının Harper Lee imzalı Bülbülü Öldürmek olduğunu düşünüyor.

Okurların cevaplarına göre J.R.R. Tolkien’in Yüzük Kardeşliği ikinci, George Orwell’ın 1984 romanı ise üçüncü en iyi kitap.

Gabriel García Márquez’ın Yüzyıllık Yalnızlık, Toni Morrison’ın Sevgili adlı romanları da okurların en iyi kitap seçiminde ilk beş sırada yer aldı.

Ankete katılan okurlar toplam 1300 kitap seçmiş. Bu kitaplar kurmaca ve kurmaca dışı eserlerin yanı sıra çocuk edebiyatından eserleri de içeriyor.

Ankete göre en çok aday gösterilen yazar John Steinbeck. Steinbeck’i Ernest Hemingway ve William Faulkner takip ediyor. Anket sonuçlarındaki diğer popüler yazarlarsa James Baldwin, Margaret Atwood ve Virginia Woolf.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com