Olaylı Trabzonspor-Fenerbahçe maçında kimleri hangi cezalar bekliyor?

İsviçre'deki Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'nin (CAS) Türk hakemi olan avukat Emin Özkurt, Fenerbahçeli futbolcuların sahaya giren saldırganlara karşı müdahalelerinin meşru müdaafa olarak değerlendirilmesinin kuvvetli bir ihtimal olduğunu söyledi. Trabzonspor ve sahaya giren taraftarları ise ciddi cezalar bekliyor.

KRONOS 19 Mart 2024 GÜNDEM

Pazar günü oynanan Trabzonspor-Fenerbahçe karşılaşmasında sarı-lacivertli takımın 3-2 galibiyeti sonrası sahaya inen Trabzonsporlu taraflarların futbolculara saldırması ve futbolcuların da karşılık vermesi üzerine çıkan olaylar gündemde. Sahada yaşanan olaylara ilişkin iki kulübe ve de sahaya inen taraftarlara ne tür cezalar verileceği merak ediliyor.

İsviçre’deki Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) ile Euroleague Basketbol Tahkimi’nin Türk hakemi olan Avukat Emin Özkurt’a göre ciddi cezalar kapıda. Özkurt, Fenerbahçeli futbolcuların sahaya giren saldırganlara karşı müdahalelerinin meşru müdaafa olarak değerlendirilmesinin de kuvvetli bir ihtimal olduğuna dikkat çekti.

Karar’a konuşan Emin Özkurt, sorulara şu yanıtları verdi:

Taraftarlara ne ceza verilecek?

Söz konusu müsabakada yaşanan gelişmeler 6222 sayılı Spora Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun ve ilgili diğer hukuki düzenlemeler kapsamında ciddi sonuçları doğurabilir. Özellikle müsabaka alanına yetkisiz olarak giriş yapma, güvenliği tehdit eden davranışlar, kasten yaralama ve sahaya meşale atma gibi eylemler, hukuki açıdan ciddi cezaları gerektirebilir.

6222 sayılı Kanun’un 16. ve 17. maddeleri, müsabaka alanına yetkisiz giriş yapanları ve güvenliği bozanları hapis veya adli para cezası ile cezalandırmayı öngörmektedir. Bu çerçevede, müsabaka alanına giren ve güvenliği bozan taraftarlar, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya kalabilirler.

Ayrıca, kasten yaralama suçunun spor alanlarında işlenmesi durumunda ceza yarı oranında artırılabilir, bu da suçlular için daha ağır cezaların önünü açabilir.

Öte yandan, sahaya meşale atma gibi eylemler de ciddi sonuçları olan suçlardır. Kanun’un 13. maddesine göre, sahaya meşale atanlar bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabilirler. Bu gibi durumlarda, müsabakada meydana gelen diğer olaylar da göz önünde bulundurularak cezalar belirlenebilir ve ceza miktarı artırılabilir.

Ayrıca, müsabakalarda yaşanan olaylara karışan taraftarların, FDT’nin ilgili hükümleri gereğince e-bilet kartlarının bloke edilmesi ve müsabakalardan geçici veya sürekli men edilmesi gibi disiplin cezalarıyla karşılaşması da mümkündür. Bu tür cezaların yanı sıra, faillerin mensup olduğu kulüplere disiplin cezaları verilmesi de mümkündür.

Taraftarlarla arbedeye giren oyuncuları bir ceza bekliyor mu?

Futbol Disiplin Talimatı’nın 44. maddesi, futbolcuların saldırıda bulunması durumunda 5 ile 10 müsabakadan men cezasını, 45. Maddesi ise futbolcuların kavgaya karışması halinde 3 ila 5 müsabakadan men cezasını öngörmektedir. Yaşanan olaylar bir bütün olarak değerlendirildiğinde Fenerbahçeli futbolcuların sahaya giren saldırganlara karşı müdahalelerinin meşru müdaafa olarak değerlendirilmesi de kuvvetle muhtemeldir. Ancak PFDK tarafından futbolcuların ihlalde bulunduğuna kanaat getirilse dahi, olayların gerçekleşme biçimi ve oyuncuların maruz kaldığı provokasyonlar ve saldırılar göz önüne alındığında, cezanın alt sınırdan verilmesi ve “haksız tahrik” ve “takdiri indirim nedenleri” uygulanarak ceza miktarında indirime gidilmesi olasıdır.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com