Öldürülen Filistinlilerin yarısı çocuk ve kadın: İsrail bombardımanında 14 tıbbi tesis yok edildi

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Hamas'lı mahkumlar için görüşmeler yapacağını iddia ededursun, İsrail 14 tıbbi tesisi yok etti. Öldürülen Filistinlilerin yarısı çocuk ve kadın... Sivillerin İsrail'in amansız bombardımanından kaçmasına olanak sağlayacak 'insani koridor' ise hâlâ konuşma aşamasında...

KRONOS 12 Ekim 2023 DÜNYA

İsrail-Hamas çatışması öyle bir boyut aldı ki, ateşkesi düşünmek bile hayal. El Cezire’nin deneyimli siyaset analisti Mervan Bişara, Cumartesi günkü Hamas saldırısını ‘İsrail’in 11 Eylül’ü’ olarak adlandırmak, fanatik İsrail hükümetinin bölgede kıyamet başlatmasına yardımcı olacağı düşüncesinde.

Ancak çok küçük bir alana sıkıştırılan sivillerin durumları tarif edilecek gibi değil. Elektriksiz, susuz ve yakıtsız hayata, İsrail bombardımanında yok edilen 14 tıbbi tesis eklendi. Filistin hastaneleri çökmek üzere ve Hamas ‘esir tahliyesi’ görüntülerini paylaşıyor, ‘insani yardım’ için bekleyenleri ivedi davranmaya itmek istercesine.

BLINKEN SUUDİ ARABİSTAN, MISIR VE BAE’NE GİDECEK
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bugün yaptığı açıklamada, Hamas’ı canlı kalkan kullanmakla suçlayarak İsrail ve Gazze Şeridi’ndeki durumu görüşmek üzere Suudi Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne gideceğini duyurdu.

Blinken, gazetecilere verdiği demeçte, “ABD, bölgedeki ülkelerle Hamas mahkumlarının koşulsuz serbest bırakılması konusunda görüşecek” dedi.

Blinken bu adımları Tel Aviv’de düzenlediği basın toplantısında duyurdu ve kendisine Gazze’deki insani durumla ilgili sorular da soruldu. Bu soruları şu şekilde yanıtladı:

“Hamas sivilleri canlı kalkan olarak kullanmaya devam ediyor. Sivillere kasıtlı olarak zarar veriyor. Biz demokrasiler, zor olsa bile farklı bir standart için çabalayarak ve yetersiz kaldığımızda kendimizi sorumlu tutarak kendimizi teröristlerden ayırıyoruz. Bu nedenle sivillere zarar vermemek için mümkün olan her türlü önlemi almak çok önemli.”


Ancak öldürülen Filistinlilerin yarısı kadın ve çocuk.

YENİ BİR NAKBA HADİSESİ’NİN YAŞANMASINDAN KORKULUYOR
Öte yandan Gazze’deki Filistinliler arasında, binlerce kişinin kuşatma altındaki bölgeden kaçıp Mısır’a geçmesi halinde, değişimin 1948’de Filistinlilerin kitlesel yerinden edilmesi olan Nakba’nın tekrarı şeklinde gerçekleşebileceğine dair korkular artıyor.

Sivillerin İsrail’in amansız bombardımanından kaçmasına olanak sağlamak amacıyla Mısır ile Gazze arasında bir insani koridorun açılacağı yönündeki konuşmalar ise bugünlerde arttı.

Kaynak: Middle East Eye 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com