Olof Palme cinayeti bu kez çözülüyor mu?

Başbakan Olof Palme, 28 Şubat 1986'da, Stockholm’de gittiği bir sinemadan eve dönerken sokakta öldürüldü. Tek şüpheli yargılanıp tutuklandı ancak, üç yıl sonra beraat etti. Palme cinayeti, o günden bu yana faili meçhul olarak kalmıştı.

KRONOS 10 Haziran 2020 DÜNYA

İsveç için on yıllardır ulusal bir travma olan Olof Palme cinayetinin olası faili 34 yıl sonra açıklandı. Soruşturma savcısı Krister Petersson, yaptığı açıklamada Stig Engström isimli kişinin cinayet faili olduğunu, ancak bundan 20 yıl önce öldüğü için artık yargılanamayacağını açıkladı.

Neredeyse otuz yıl sonra, açık kalan faili meçhul dosyada yeni bir ilerleme kaydedildiği belirtiliyor. Savcı Krister Petersson, İsveç televizyonuna yaptığı açıklamada, “Cinayetin etrafında ne olduğunu ve bundan kimin sorumlu olduğunu açıklayabileceğime eminim” dedi.

Savcı Petersson ve başmüfettiş Hans Melander, dosyada önemli ilerleme kaydedebileceklerini düşünse de İsveçliler’in çoğu artık ülke tarihinin en önemli soruşturmasının çözülmeden kalacağına inanıyor. Palme cinayeti, Avrupa’nın en kapsamlı ve pahalı  soruşturmalarından biri olmuştu fakat geçen onca yıla rağmen sonuç alınamadı. Palme cinayetinde şimdi bir iddianame hazırlanırsa, bunun İskandinav ülkesi için yılın haberi olacağı belirtiliyor. Savcı Petersson bile yaptığı açıklamada, “Evet, itiraf etmek gerekir ki bu sansasyonel olur” dedi.

Palme cinayeti 28 Şubat 1986’da soğuk kış akşamı gerçekleşti. Sosyal Demokrat Başbakan, cuma günü eşi Lisbet ile sinemadan çıkmıştı. Çift, İsveç komedisi ‘Bröderna Mozart’ı (Mozart Kardeşler) izlemişti ve her zamanki gibi yanlarında koruma olmadan Stockholm şehir merkezindeki Sveavägen sokağından eve yürüyorlardı. Saat 23:21’de Sveavägen ve Tunnelgatan sokaklarının köşesinde iki el ateş edildi. Palme sırtından vuruldu, yarım saatten az bir süre sonra Palme’nin hastanede hayatını kaybettiği açıklandı. Karısı, ikinci kurşunla vurularak hafif yaralanmıştı.

Cinayet soruşturması yavaş başlamıştı. İsveçliler hâlâ bu konuda sert eleştirilerini yöneltiyorlar. İsveç medyasının hakkında sadece “33 yaşında” dediği bir erkekten şüpheleniliyordu. Fakat bu kişi kısa bir gözaltı süreçinden sonra serbest bırakıldı.

İlk yıllarda pek çok kişi ve organizasyondan şüphelenildi. Müfettişler başlangıçta PKK’dan şüphelendi, çünkü İsveç PKK’yı “terör örgütü“ ilan etmişti. Palme ırkçı rejimi eleştirdiği için bu kez cinayetin izleri Güney Afrika’da apartheid rejiminde arandı. Sonunda 1989’da, Christer Pettersson (tesadüf, şimdiki soruşturma savcısıyla soyadla aynı) isimli bir sabıkalı ve uyuşturucu bağımlısı cinayetten hüküm giydi. Pettersson, Lisbet Palme tarafından fail olarak tanımlanmıştı. Ancak, cinayetten hüküm giyen Pettersson kanıt eksikliği nedeniyle beraat etti. Cinayetin bu zamana kadar tutuklanan tek faili olan Pettersson 2004 yılında hayatını kaybetti.

Soruşturmada yıllar içinde yüz milyonlarca İsveç kronu harcandı. Bulunan izler ve ortaya atılan teoriler takip ve kontrol ediliyor ama tüm iddialar düşüyordu. Yaklaşık 130 kişi cinayeti işlediğini itiraf etti, yeni izler, tanıklar ve ipuçları, çoğu zaman, cinayetin yıldönümlerinden hemen önce artmaya devam ediyordu.

Böylece aradan 30 yıldan fazla zaman geçti. 2017 yılında soruşturma dosyasını savcı Petersson devraldı. Savcı, cinayet faili olarak Stig Engström isimli verdi. Engström daha önce de medyada yer almıştı. Engström’ün cinayet gecesi olay yerine yakın olduğu, ateşli silahlara erişimi olduğu ve Palme’nin politikasından nefret ettiği söyleniyor. Ancak bu gün de sorun şu: Engström 2000 yılında öldü ve ölü insanlar suçlanamıyor.

Yine de Palme’nin oğlu Mårten, savcının açıklaması için “iyi haberler” dedi. Bununla birlikte, savcı Petersson’un ulaştığı yeni bilgilerden haberinin olmadığını da açıkça belirtti. Başbakan Stefan Löfven ise tüm ülkenin ve Palma ailesinin bir cevap aradığını söyleyerek, “Artık teori ve varsayımlara ihtiyacımız yok. Herkes bir cevap istiyor” dedi.

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com