‘Omar ve Biz’e Fransa’dan 3 ödül

Yönetmenliğini Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er’in yaptığı 'Omar ve Biz, SEE Paris Film Festivalinde En İyi Film ,. En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu (Cem Bender) ödüllerini aldı.

KRONOS 12 Haziran 2020 KÜLTÜR

35. Warszawski Miedzynarodowy Festiwal Filmowy / Warsaw Film Festival 2019 foto www.RafalNowak.com

Yönetmenliğini Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er’in yaptığı Omar ve Biz, Fransa’da 10.su düzenlenen SEE Paris Film Festivalinden (South East European Film Festival ) üç ödülle döndü. 2-7 Haziran tarihleri arası Covid-19 sebebiyle bu yıl online olarak gerçekleştirilen uluslararası yarışmasında yer alan Omar ve Biz, En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu (Cem Bender) ödüllerine layık görüldü.

Filmin yönetmenlerinden Maryna Er Gorbach; filmin oyuncularından Hala Alsayaseneh Türkiye’nin ardından şu anda Fransa/Paris’te göçmen statüsü ile yaşadığını ve filmi ilk kez hem de ailesi ile izleme fırsatı bulduğunu belirtti. Gorbach, “Üstelik bu kez sınırlar hepimize kapalı iken, belki biz onun yanına gidemedik ama oynadığı film sınırları aşıp kendisine ulaşabildi, çok mutluyuz.” dedi. Aynı zamanda yapımcı ve senarist olan Mehmet Bahadır Er ise filmin duygusu ve mesajının zamanın ruhu ile doğru örtüştüğü, filmin evrensel mesajının haber ya da güncel politik dilden uzak kalarak duygulara odaklandığı için filmin dünyanın birçok ülkesinden taktir edilip davetler almaya devam etmesinden dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Kültür Bakanlığı destekli ve TRT ortaklığı ile çekilen Omar ve Biz, önyargıları ve iletişim problemleri sebebiyle yalnızlaşan emekli asker İsmet’in yaşadıklarına odaklanıyor.

Omar ve Biz filmi bu ay Uluslararası Göç Filmleri Festivalinin Uluslararası Yarışma bölümünde ve Sofya Film Festivali Balkan Filmleri Yarışmasında da yer alacak…

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com