TSK’dan ihraç edilen askerlere ‘mecburi hizmet süresi’ borcu çıkarıldı

TSK’dan mecburi hizmet süresini doldurmadan ihraç edilen askerlerden, çalışmadıkları yılların parasının faiziyle birlikte istendiği ortaya çıktı. Birçok eski askere 10 binle, 250 bin TL arasında değişen miktarlarda tazminat talep ediliyor.

KRONOS 07 Mayıs 2021 GÜNDEM

Son dönemde Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) bakan onayıyla ihraç edilen askerlerden ‘mecburi hizmet süresini’ doldurmadıkları gerekçesiyle çalışmadıkları yılların ücretlerinin de istendiği ortaya çıktı.

15 yıl olan mecburi hizmet süresinden önce görevlerinden ihraç edilenlere öğrenim, eğitim ve yetiştirme masrafı adı altında değişen oranlarda borç çıkarılıyor. Normal şartlarda TSK’dan mecburi hizmet süresinden önce ayrılmak isteyenler 15 yılın kalan ücretini tazminat olarak ödeyerek istifa edebiliyor. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra KHK’yla Hava Kuvvetleri’nde bir 6 yıl daha eklenerek mecburi hizmet süresi 21 yıla çıkarılmıştı.

Ancak ihraç edilenlerden tazminat istenmesi tepki çekti. Belgeye göre ihraç askere çalışmadığı 3 yıl 5 ay 29 gün için toplamda 9 bin 556 lira 61 kuruşluk borç çıkarıldı.

“HEM İHRAÇ EDİYORSUN HEM DE ÇALIŞMADIĞI YILLARIN PARASINI İSTİYORSUN”

Kendisi de ihraç bir asker olan Yavuz Çetin, Twitter hesabından bir devresine gelen belgeyi paylaşarak, mecburi hizmet süresini doldurmadan ihraç edildiği için ondan tazminat talep edildiğini aktardı. Çetin, “Hem ihraç ediyorsun hem de çalışmadığı yılların parasını istiyorsun! Bu ne aymazlık? (Belge bizzat devreme aittir.)” ifadelerini kullandı.

https://twitter.com/yavuzcetn44/status/1390365273534906379?s=20

“ÖĞRENİM, EĞİTİM VE YETİŞTİRME MASRAFLARININ TAHSİL EDİLMESİ GEREKMEKTEDİR”

Çetin’in paylaştığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanlığı’ndan Hava Pilot Tuğgeneral Doğan Eroğlu imzasını taşıyan belgede, “Hava Kuvvetleri Komutanlığı emrinde görevliyken mecburi hizmet sürenizi tamamlamadan ayırma işlemine tabi tutulduğunuzdan dolayı ilgi (a) Kanun ilgi (b) Yönetmelik gereği askeri öğrenciliğinizle birlikte subay/astsubay olarak nasbedildikten sonra yapılan öğrenim, eğitim ve yetiştirme masraflarının tahsil edilmesi gerekmektedir” ifadeleri kullanıldı.

BAKAN ONAYIYLA İHRAÇ EDİLENLERE GÖNDERİLİYOR

Yavuz Çetin’e cevap veren eski ihraç bir asker ise kendisine 21 yıllık mecburi hizmet süresi için 219 bin 755 lira 38 kuruşluk bir borç çıkarıldığını kaydetti. Bu borcun KHK’yla ihraç edilenlere değil, özellikle bakan onayıyla gerçekleşen ihraç askerlere çıkarıldığı belirtiliyor.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com