OpenAI, inceleme altında: Kullanıcı verileri ile ilgili endişeler var

Elon Musk, OpenAI'ın tehlikeli bir buluş yaptığından endişeli. ChatGPT'nin arkasındaki isim olan OpenAI, kullanıcı verilerinin kullanımıyla ilgili yapılan incelemeyle karşı karşıya. Bu gelişme, teknolojinin ülke genelinde yasaklanabileceği endişelerini de beraberinde getiriyor.

KRONOS 09 Mart 2024 TEKNOLOJİ

Son dönemlerde yapay zeka alanında önemli bir gelişme yaşandı. Önde gelen yapay zeka şirketlerinden biri olan OpenAI, yeni bir yapay zeka aracı olan Sora’yı tanıttı. Sora, 1 dakikaya kadar video oluşturabilen bir araç olarak dikkat çekti. Ancak, bu yeni teknoloji bazı endişelere de yol açtı.

Özellikle İtalya Veri Koruma Kurumu, Sora’nın insanların kişisel verilerini kullanabileceği endişesiyle bir inceleme başlattı. Kurum, OpenAI’dan Sora hakkında detaylı bilgi talep etti. Bu talep, Sora’nın veri işleme şekilleri ve kişisel verilerin korunması mevzusundaki yaklaşımıyla ilgiliydi.

Bu gelişme, Sora’nın ülke genelinde yasaklanabileceği ihtimalini de gündeme getirdi.

OpenAI’dan şu ana kadar konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmedi. Ancak, İtalya’nın endişeleri karşısında şirketin gerekli güveni sağlayamaması durumunda, Sora’nın İtalya’da yasaklanabileceği belirtti.

ELON MUSK ENNİŞELİ
Öte yandan Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, OpenAI’da yaşanan krizle ilgili endişelerini yeniden dile getirdi.

Milyarder, yapay zeka firmasının “tehlikeli bir icat” yapmış olmasından şüpheleniyor.

Dünyanın önde gelen yapay zeka şirketlerinden OpenAI’ın kurucu ortağı Sam Altman’ın yönetim kurulu tarafından kovulmasıyla başlayan kaos, 5 gün sonra iş insanının CEO olarak görevine yeniden dönmesiyle durulmuş gibi görünüyor.

“İÇERİDEN BİLGİ EDİNEMİYORUM”
Ancak Altman’ın neden kovulduğuyla ilgili soru işaretleri halen mevcut. Bu konuda çeşitli teorilerini dile getiren Musk ise içeriden bir bilgi edinemediğini savunuyor.


Bu 5 günlük kaosun kendisini endişelendirdiğini dile getiren Musk, çarşamba günü New York Times’ın 2023 DealBook Zirvesi’nde yaptığı açıklamada Yüzüklerin Efendisi (The Lord of the Rings) serisine atıf yaptı:

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com